Специалисти алармират: Алкохолните експерименти започват още на 14 г.

Архив Бургас

28-02-2012, 14:50

Автор:

Славея Стоянова

Всичко от Автора

Най-често това се случва в компанията на техни връстници и  е познато като предумишлено  пиене.

Едва на 14-15 години младежите започват с алкохолните експерименти, алармират специалистите от Регионалния зравен институт.

Най-често това се случва в компанията на техни връстници и  е познато като предумишлено  пиене.

Оказва се обаче, че това далеч не е първият досег на тинейджърите с чашката. Това се случва в още по-ранна възраст най-често под влияние на други членове от семейството.

Факторите, които карат тийновете да посягат към чашката са най-вече компанията , любопитството, ниската цена и лесният достъп. Така алкохолът може бързо да се превърне в редовен спътник в ежедневието на подрастващите, предупреждават специалистите.

Влиянието на спиртните напитки има най-негативен ефект именно върху тях, защото черният дроб трудно разгражда алкохола и често се стига до натравяне на организма. В най-лошия вариант се развива зависимост към спиртните напитки.

Ежедневната употреба на големи количества алкохол води до увреждане на мозъчните клетки, паметта, равновесието, съня, апетита, намаляват възприятията за мирис и болка. Настроението се променя от възбуда и еуфория до депресия, раздразнителност и загуба на задръжки.

Честото посягане към бутилката  води до понижаване на либидото, потентност и увеличаване на риска  от злокачествени заболявания, отчитат изследвания.

Юношите са по-податливи към пристрастяване и заради някои разпространени заблуди.  Мит номер едно, е че алкохолът подобрява сексуалния живот. В действителност малки дози стимулират желанието, но с увеличаване на консумацията, сексуалните възможности намаляват.

Друга разпространена заблуда е, че алкохолът засища организма. Истината е , че той само притъпява глада и жаждата, а прекомерната консумация покрива само до 50% от енергийните нужди на човека. По този начин обаче тялото се дехидратира, а по-ниският прием на основните хранителни вещества води до понижен имунитет.

Алкохолът не води до затопляне, категорични са експертите, въпреки често повтаряния мит, че от него се загрява. Кожата само се зачервява, но температурата на тялото остава същата. Това обяснява честите простуди и измръзвания при хора, прекалили с чашката.

Три са стъпките на поведение при консумацията на спиртни напитки – употреба, злоупотреба и зависимост, обясняват специалистите.

В първия етап приемът е мотивиран от любопитство, опит за подражание, за забавление или по традиция, за по-добро настроение в компания.

В следващата степен употребата зачестява и води до увреждане на здравето или социалното поведение.

Най-тежката форма е зависимостта. При нея се наблюдава състояние на "вътрешна принуда" да се приема алкохол. Целта е да се избегне дискомфорта, предизвикан от липсата му в организма.