Избрани Новини
Рекордните 562 147 евро ще изплати България, отсъди Страсбург
Обезщетението е за това, че повече от 10 години държавата не изпълнява съдебно решение за реституция на 84,65 хектара земи до с. Българчево и на 2000 кв. метра в Благоевград.
Рекордната сума от 562 147 евро ще изплати България на наследниците на едър земевладелец от Благоевградско реши Европейският съд за правата на човека, пише Труд.
Досега най-високото обезщетение, което е трябвало да плаща държавата, е 360 000 евро на чешката фирма “Злинсат”.
Обезщетението е за това, че повече от 10 години държавата не изпълнява съдебно решение за реституция на 84,65 хектара земи до с. Българчево и на 2000 кв. метра в Благоевград.
Преди 1944 г. Ибрахим Мутишев притежавал над 104 хектара земи и след 1991 г. наследницитему поискали държавата да им ги върне. След 10 години ходене по мъките и разправии с поземлената комисия в Благоевград окръжният съд в града се произнесъл в тяхна полза. През 2002 г. магистратите постановили, че земите трябва да се върнат на осмината Мутишеви.
От тогава до днес наследниците на едрия земевладелец от турски произход са получили реално само малка част от имотите си. Те все още чакат да им бъдат върнати 84,65 хектара ниви и 2 дка в Благоевград.
Още през 2009 г. Европейският съд излезе с решение, че правото им на собственост е нарушено драстично. Държавата имаше над 3 години, за да се споразумее с тях, но не го направи. Така се стигна до вчерашното решение, с което съдът в Страсбург им присъжда компенсациите. Наследниците поискаха над 6 млн. евро.
“Решението на европейския съд показва за пореден път, че у нас администрацията приема съдебните решения за пожелателни, а не за задължителни, каквито са. Гражданите са безпомощни и зависят от добрата воля на чиновниците, чието нежелание да изпълнят актове на съда остава безнаказано”, заяви адвокатът на Мутишеви Михаил Екимджиев.
В България има системен проблем с изпълнението на реституционни решения, констатират още европейските съдии. Те са направили нещо, което се случва рядко - да заявят в прав текст на държавата, че трябва да въведе срок, в който хората реално да възстановят собствеността си, както и наказания за неспазването му. “Това е предложение, на което държавата не може да откаже”, коментира Екимджиев препоръките на съда в Страсбург.
Топ Новини