Немски журналист дари дърводелска работилница на сираци

Архив Пловдив

02-03-2012, 13:57

Снимка:

Plovdivutre.bg

Автор:

Иван Иванов

Всичко от Автора

През юни 2012 г. в България предстои да бъде приет закон за създаване на социални предприятия

Немският журналист Мирко Шваниц подари дърводелска работилница на Дома за деца, лишени от родителски грижи “Мария Луиза” в Пловдив.

Специално помещение в пансиона е напълно обзаведено с машини за работа с дърво. Идеята е тийнейджърите, на които им предстои да напуснат дома, да имат професионални умения и знания, за да са конкурентоспособни на пазара на труда.

В работилницата могат да работят едновременно петима младежи за един час. Децата ще усвояват тънкостите на дърводелския занаят под ръководството на опитни преподаватели. Първите консумативи са осигурени от немски компании, които работят в Пловдивска област.

Шваниц смята, че работата в дърводелската работилница е добра терапия за децата, дава им възможност да уплътняват свободното си време следобед и ще ги подтикне да развият своята креативност. Под ръководството на опитни трудови терапевти с дърводелство могат да се занимават и деца с травми.

Общината ще продължи да бъде партньор на сдружението, гарантира заместник-кметът по социални дейности Георги Титюков. Той припомни, че туризмът е един от приоритетите на настоящия кметски мандат и, ако в работилницата се изработят прекрасни сувенири, те ще могат да се продават в туристическите центрове в града.

Мирко Шваниц е председател на Българо-немско дружество и от дълги години подпомага различни сиропиталища в България. Първото му посещение у нас е през 1996 г. По поръчка на немско списание е трябвало да направи репортаж за Дом “Мария Луиза”. Условията в пансиона го потресли и обещал на тогавашното ръководство да организира в Германия дарителска акция за набиране на храни, дрехи и играчки. Репортажът не бил публикуван, а Шваниц организирал на частни начала благотворителна акция и събрал първите помощи. След това с негова помощ стартира реконструкцията на дома. По-късно стратегията на сдружението се променя и вместо да събира дарения, Шваниц решава да помогне и на други сиропиталища. Така се зараждат и реализират проектите за шивашко ателие в пансиона в Панагюрище и за професионални готвачи в Брацигово. Дърводелската работилница в Пловдив е третата инициатива, реализирана от немския журналист.

През юни 2012 г. в България предстои да бъде приет закон за създаване на социални предприятия. Той ще даде възможност на проекти като тези в Панагюрище, Брацигово и Пловдив да се трансформират в такива социални предприятия. На практика това означава, че децата ще създават нещо в работилницата, ще продават продукта, а средствата ще се връщат обратно. Парите ще могат да се ползват за закупуване на консумативи, битови разходи или за реализиране на културни мероприятия. По този начин ще бъде намален и бюджета за издръжка.