Избрани Новини
Подлезът на Чифте баня става Занаятчийска чаршия?
Революционна идея за превръщането на подлеза на Чифте баня в Занаятчийска чаршия лансират Съвет по туризъм – Пловдив и Регионалната занаятчийска камара
Революционна идея за превръщането на подлеза на Чифте баня в Занаятчийска чаршия лансират Съвет по туризъм – Пловдив и Регионалната занаятчийска камара. Проектът за префасонирането на търговската площ в етнографски комплекс бе представена от новото ръководство на камарата пред председателя на Общински съвет – Пловдив архитект Илко Николов.
Целта за създаването на Занаятчийска чаршия е с цел запазване на историята, духа и традициите на старите занаяти и да се създаде благоприятна среда за работа и обучение на нови майстори. По-важната цел обае е да се създаде нов атрактивен туристически маршрут с начална точка паркинга на Понеделник пазар, където ще спират автобусите с туристи. Чужденците ще преминават по улиците на Стария Пловдив, Хисаркапия, Небет тепе, Балабановата къща и надолу по стълбите слизат в подлез Чифте баня. Там туристите ще разгледат занаятчийската чаршия, ще хапнат, ще си купят сувенири и ще преминат през архитектурния резерват Капана, Главната улица, подлез Археологически. Там могат да разгледат мозайките в Културен център “Тракарт” и обиколката да приключи на паркинга на Понеделник пазар, където ще ги чакат автобусите. “Това е маршрут, който отнема цял ден. Така ще накараме туристите да останат в нашия град повече от един ден, а не два-три часа, каквато е практиката до сега”, коментира председателят на РЗК Тони Симидчиева.
За да се реализира проекта обаче трябва да се направи сериозна реконструкция на подлеза. Предвижда се да се свали нивото на пода, за да се увеличи височината на тавана, да се сменят ел- и ВиК инсталациите, да направи санитарен възел, да се монтира система за вентилация и климатизация на целия подлез. За дюкяните ще се изисква допълнителна работа.
В Етнографския комплекс ще има 12 работилници за Грънчарство, медникарство, текстил, тъкачество, дърворезба, везба, накити, иконопис, оръжия, изработване на национални носии, музикални инструменти, кошничарство, гайтанджийство, керамика, ключар и часовникар. Ще има обаче и още 12 дюкяна с търговска цел: старинна билкова аптека или дрогерия, старинно кафене с предлагане на храна и напитки от традиционна българска кухня, ситничарница за изработване на банички,бюреци,курабии и козунаци, старинна книжарница за книги, тетрадки, вестници, списания, картичкии туристически рекламни материали на Пловдив, старинна бръснарница, старинно дюкянче за чай, кафе, бонбони, цигари и вино, старинно дюкянче за сувенири, магазини за цветя, плодове и зеленчуци.
Необходимата сума за реализирането на Занаятчийска чаршия ще е ясна след изработването на подробен идеен проек, а възможни източници на финансиране са програма JESSICA, общинския бюджет или публично-частно партньорство.
Архитект Илко Николов смята, че създаването на Занаятчийска чаршия в подлеза е примамлива идея.
Проектът предстои да бъде представен на областния управител Здравко Димитров, на кмета Иван Тотев и на заместника му Стефан Стоянов.
Топ Новини