Избрани Новини
Оставаме ли без закрит басейн в Пловдив?
Единственият закрит общински басейн втори ден е затворен. Стотици няма къде да плуват. На път е да се провали Държавно първенство
Според изп. директор на плувен клуб "Младост",Василис Дамянидис, общината иска да даде басейна на концесия, защото "има хора с апетити". Местната власт пък днес обяви, че помага с 200 000 лева за ремонт и държи "плувният комплекс да се развива по-добре". Съдбата на единствения общински закрит басейн в Пловдив остава неясна.
Предисторията.
Преди 17 години общинският съвет в Пловдив отстъпва безвъзмездно басейн” Младост” на “Железничарски плувен клуб 91”. Там тренират както състезатели от спортното училище Васил Левски, така и деца и възрастни от цял Пловдив. Уговорката е – училището да покрива разходите за топла вода, ток и парно, а клубът - харчовете за поддръжка и заплати на персонала.
Всичко върви добре – имаме десетки шампиони на България, купи, здрави деца.
И така допреди няколко месеца.
Училището спира да плаща.
Втори ден в байсейна е студено. Тренировките са спрени. На път е да се провали държавно първенство.
Появяват се информации, че общината иска да даде басейна на концесия.
Мотивите –ще се поддържа по-добре. Сега са натрупани дългове от 600 000 лева, а 62 деца от спортното училище остават без база за тренировки.
Заместник-кметът Димитър Кацарски обяви, че ще дадат 200 000 за ремонт на басейна. “Но това не може да продължава, ще търсим изход и проблемът трябва да се реши”, категорични са от общината.
Позицията на Плувния клуб. Според изпълнителния директор Василис Дамянидис “общината за едни е майка, а за други мащеха”. Спортното училище плащало разходите на още 9 зали, а за басейна трупа задължения.
Преди години от клуба предложили да подпишат договор с школския директор - училището да си плаща за часовете на спортистите, а клубът всички разходи. Идеята не се приела.
Спортното училище се финансира от държавата. По системата на делегираните бюджети тук на ученик се падат по 2 200 лева, разказаха още за ПловдивУтре от клуба. “Затова не може да не се плаща водата и тока на басейна, а да искат да тренират”, категоричен е Дамянидис.
Освен младежите от спортното училище, достъпът до плувната база е свободен - срещу 8 лева за възрастен и 6 лева за дете на час.
Според стопаните на клуба обаче не се печели много. Имали около 10 000 лева разходи на месец – за поддръжка, за почистване и проби на байсейна, за заплати на треньори, чистачи, лекар. “Така че не бива да се говори, че ставаме богати”, ядосва се директорът на плувния комплекс. И казва, че са против тезата басейнът да се дава на концесия. “Но апетитите били много”.
Според директора на клуба, Законът за физическото възпитание и спорта им дава право да искат да ползват басейна още 20 години.
Бъдещето на басейн “Младост” още не е решено. В понеделник от клуба са на среща с кмета Иван Тотев.
Топ Новини