Малина Едрева: "Софийски имоти" вече не е символ на разграбването на столицата

Архив София

08-06-2012, 11:43

Автор:

Георги Марчев, "Дневник"

Всичко от Автора

"Някак няма как да бъде обяснен фактът, че тези, които трябва да се грижат за имотите на София, продължават да губят имоти. От групата на ГЕРБ поискахме да бъде предоставена информация какви имоти през годините са загубени, как е станало това, какви съдебни процеси се водят... Тази информация не я получихме, казва председателят на групата на общинските съветници от ГЕРБ.

Малина Едрева е председател на групата на общинските съветници от ГЕРБ в Столичния общински съвет. "Дневник" разговаря с нея по актуални проблеми на столицата, свързани със "Софийски имоти", "Софийска вода", замяната на акциите на общината в Централните хали срещу градинката на Руската църква.

- Какви са промените, които настъпиха в "Софийски имоти"?
- Това, което знаят всички софиянци, е че "Софийски имоти" беше превърнато в търговско дружество и беше символ на разграбването на София. Описахме и представихме пред Столичния общински съвет, и пред медиите сделките на съветника от БСП арх. Борислав Борисов. Като съветник през 2003 г. той си е позволил да използва служебното си положение, за да придобива общински терени от "Софийски имоти".

По това време председател на Съвета на директорите е друг представител на БСП - Симеон Симеонов, а изпълнителен директор е вече осъденият Тошко Добрев. Представихме документите, а БСП замълча и каза, че е необходимо да дадем фактите на съответните институции. Все едно това тях не ги касае. Само преди няколко седмици стана ясно, че "Софийски имоти" са загубили в дело и собствения си офис.

Някак няма как да бъде обяснен фактът, че тези, които трябва да се грижат за имотите на София, продължават да губят имоти. От групата на ГЕРБ поискахме да бъде предоставена информация какви имоти през годините са загубени, как е станало това, какви съдебни процеси се водят... Тази информация не я получихме.

Решени сме да покажем на софиянци какво се е случвало. Знаете, че сме си поставили за цел и вече започнахме да връщаме знакови имоти на София и софиянци трябва да знаят пред какво сме изправени. Не искам да кажа, че хората, които работят там са непрофесионалисти, но сътрудничеството ни не беше на нужното ниво, за да си свършим работата и да продължим напред.

- Общината успя да си върне градинката срещу Руската църква срещу акциите си в Централните хали. Кои са новите големи проекти, които групата на ГЕРБ предстои да предложи в СОС?
- Градинката при Руската църква е знаково място за града. Там се е намирало кафето на писателите през миналия век. Успяхме да защитим градинката от това там да изникне 8-етажен бизнес център. Това е само една част от целия терен, за останалата трябва да видим каква е собствеността.

Нашето желание е да актуваме цялото място в публично-общинска собственост, за да го запазим. Имотите зад църквата са отдадени със споразумение от правителството на Москва. Става дума за още два имота. Единият е зад самата църква, а другият е на самия храм. Искаме да гарантираме, че това ще остане в публична ползва.

- Има ли поставени срокове?
- Възложихме на общинските съветници от ГЕРБ заедно с представители на администрацията да направят проверка. Очакваме най-късно до следващата сесия да знаем какво се налага да правим.

- На миналото заседание на Столичния общински съвет бяха сменени представителите на общината в "Софийска вода". Как ще коментирате критиките от опозицията, която обвини предложените от групата на ГЕРБ членове в конфликт на интереси?
- Конфликт на интереси няма. Въпросът, който се дискутира, е за смяната на представителите на Столична община в "Софийска вода". Нека да е ясно, че зад тези смени стои само ясната воля да бъдат защитени интересите на софиянци. Нашите представители досега не бяха достатъчно активни. Не получихме ясно обяснение какво налагаше да се вдига цената на водата.

Досегашните представители на общината не показаха достатъчно активни действия и при такива случаи. Предложените са специалисти. Това са хора, от които очакваме изцяло да пазят интересите на софиянци.

- Защо опозицията реагира негативно по повод тези промени?
- Казах ви много ясно мотивите, с които правим промените - искаме активно да се защитават интересите на софиянци. При това положение какви са причините за реакцията на опозицията, най-добре е те да отговоря.

- Верни ли са твърденията, че предстои драстично поскъпване на водата?
- Моята позиция, която се споделя и от по-голямата част от колегите ми, е че за да има повишаване на цената на водата, трябва да има качествена промяна в качеството на услугата. А такава няма. "Софийска вода" има ангажименти да инвестира в подмяна на мрежата и да намалява драстично загубите на вода. Трябва първо да видим много добри резултати в тази посока.

Нито общинският съвет, нито кметът, нито политическите групи в СОС са тези, които решават каква да бъде цената на водата. Това се прави от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Изключително важни са инвестициите в реновиране на мрежата, защото тя дава качеството на питейната вода.

- Това доведе и до съмнения за борба на различни лобита в общинската група на ГЕРБ - на кмета Фандъкова и на бившия председател на СОС Андрей Иванов. Има ли лобита и има ли битки между тях?
- Спекулациите за лобита са безпочвени, когато срещу тях са фактите. Не може да се говори за лобита, когато става дума за интересите на софиянци. Нашите представители в "Софийска вода" не бяха достатъчно активни.

- Измина половин година, откакто Андрей Иванов подаде оставка като председател на СОС, след като премиерът Бойко Борисов имаше забележки към работата му. Веднага след това сочена за близка до него фирма не получи поръчка за втория етап от създаването на електронна община. Неотдавна БСП го намеси в скандал в "Софийски имоти". Има ли отдръпване на ГЕРБ-София от Иванов, както някои опозиционери твърдят.
- Г-н Иванов е председател на ГЕРБ-София. Изпълнителната комисия постави много добра оценка за свършената работа на структурите.

- Какво е отношението към Иванов сега?
- Никой не е венчан за партиен пост. ГЕРБ е далеч от мисълта да създава висша партийна аристокрация. Г-н Иванов е активен като общински съветник и участва в работата на комисии. Премиерът винаги е казвал, че за нас най-важното нещо е да не губим темпо и да работим за страната ни. При оттеглянето си г-н Иванов каза, че атаките срещу него пречат на ефективната работа. Съмненията, които се надвесиха, бяха свързани със забавяне темповете на работа. Никой от нас няма притеснения, защото знае, че не е венчан за нито един пост. Идваме, работим за доброто на София, трябва да свършим работа и няма време за губене.

- И все пак има ли отдръпване от Иванов?
- Групата работи консолидирано и по точните въпроси на града ни. Никой от нас не се занимава с това да води междуличностни битки. Политиката на кмета Фандъкова, и на премиера Борисов се основават на реални резултати и целта е максимално развитие. Достатъчно време изгубихме - повече 20 години. Имаме много работа да вършим и в това сме устремени. Който иска да работи, има достатъчно работа.

- В началото на новия мандат отново на преден план излезе един от големите проблеми на София - бездомните кучета. Защо програмата за овладяването на популацията на безстопанствените животни беше отлагана на няколко пъти преди да бъде приета?
- Ние предложихме програмата преди да влезем в кампания за местни избори, но не бяхме представили добре всички мерки в нея. Забавянето със седмица бе по технически причини. Важното е, че програмата е факт и по нея се работи. Имаше мерки, по които се работи, още от края на миналата година.

- Каква е позицията ви по проблема?
- Улиците на градовете са за хората, не за бездомните животни, било то кучета и котки. Не съм съгласна и да се нарича хуманно отношение към бездомните животни това да им се хвърля хляб на улицата. Всеки, които иска куче, трябва да се грижи за него и потомството му в дома си. Кметът Фандъкова показа ясна воля, ясно отношение към проблема, който години не е бил решаван.

Благодарение на настоятелността на кмета бяха ревизирани изискванията за строеж на приюти. Успяхме да променим безумието с луксозните приюти за 6.5 млн. лв. за 500 кучета. Лично кметът се ангажира с възможността да се правят приюти от отворен тип.

Те са при още по-облекчени условия.Ще можем да приберем от улиците 2000 кучета в приют от такъв тип в Горни Богров. Трябва да се намери точният механизъм, който да осигури прилагането на Закона за животните и Закона за ветеринарната дейност по отношение на евтаназията на агресивни животни. Установяването на агресията трябва да се извършва от специалисти.

Важно е да се направи и национална програма, защото проблемът е на много градове. Кметът Фандъкова заедно с общински съветници бяха преди време в Букурещ. Там общината предоставя територия за приюти, а неправителствените организации ги изграждат. Според мен това е отговорно поведение.

- Изследване определи, че в София е най-мръсният въздух сред столиците в Европа. Предстоят ли мерки за решаването на проблема?
- Това е сериозен проблем, но трябва да е ясно, че той не е просто софийски. София е милионен град, но преди нас са градове като Враца, Перник, Пловдив. Кметът Фандъкова обяви, че приоритет в транспорта е развитието на електро-транспорта. Това е зеленият, екологичен и модерен транспорт. В тази посока са проектите за разширяването на мрежата на метрото.

Есента ще е завършен вторият метродиаметър. Готови са и разширенията до летището и до Бизнес парка в Младост. Догодина ще сме обновили 100% от тролейбусите. Предстоят и реконструкции на трамвайни линии. Това става със спечелено от Брюксел безвъзмездно финансиране. Автобусите, също с европейски средства, ще се обновяват поетапно. Продължава изграждането на веломрежата. Трите кръстовища на две нива, които вече се строят, ще облекчат трафика. Ето с такива реални мерки се решават проблемите.

- Какво целите с промените в паркирането?
- Организацията на паркирането е само част от цялостна концепция за транспорта.  Тя влиза в сила през септември, когато 400 хил. души ще могат вече да ползват двата лъча на метрото. Ще бъдат отворени и 4 буферни паркинга. Синята зона се стеснява и затваря само в границите на тесния исторически център на София. Това, което сега е синя зона става зелена.

В нея цената остава същата - 1 лв. Повишението на 2 лв. е само за историческата синя зона. Целта ни не е да печелим пари, а да намалим влизането на коли в малките и тесни улици на центъра. Това искат и столичани. Тези промени са направени след обсъждани с граждани. Направихме и допитване - 88% от хората подкрепят мерки за намаляване на трафика в центъра, а 77% искат паркирането на автомобили в центъра да се намали.

- Неотдавна бяха приети промени в закона за държавния служител, които намаляват заплатата на общинския съветник. Срещнахте се с депутати, какво си казахте? Ще се върне ли старият начин на изчисление на възнагражданието?
- Ние никога не сме искали да се увеличават нашите заплати. Няма да се съглася, че е необходимо да се увеличават средствата за работа на общинските съветници, но в същото време трябва да се гарантира и добрата работа. Работата в големите градове, които са районирани, изисква много време. В малките населени места вероятно работата е много по-облекчена.

Това, което поискахме и направихме, e въвеждането на лимит на допълнителните разходи, които можем да ползваме в своята работа. Досега бяха без таван, но ние наложихме лимит. Избрани сме от хората, за да се грижим за техните интереси и града ни, затова тези средства трябва да отиват само затова.