Седмица преди Великден: 11 лв. за кило агнешко, яйцата - 25 стотинки

Архив Бургас

06-04-2012, 15:31

Снимка:

Славея Стоянова

Автор:

Славея Стоянова

Всичко от Автора

След шоковите цени на яйцата отпреди месец  днес картон от 30 бр. се продава за 7,59 лв. Така яйце М размер излиза 0,25 стотинки.  Толкова идват и в стандартната разфасовка по 6 бр., която струва  1, 99 лв.

Противно на очакванията, че агнешкото ще достигне рекордни стойности по празниците, цената му закова на 11 лв., показа репортерска проверка по бургаските пазари.

Търговците обаче залагат на изцяло прясна стока, а не на вносно замразено.  В магазинната мрежа крехкото месо струва с 99 стотинки повече, но разликата не е „критична”, казват продавачите.

Седмица преди великденските празници бургазлии бързат да напазаруват, за да не остане празна трапезата. В месарските магазини се точат дълги опашки. Най-много се харчат разфасовките от бут и плешка. Те са по 3-4 кг, но търговците режат според желанията на клиента.

Ако ви се иска цяло агънце, ще трябва да се бръкнете с над стотачка, тъй като излиза около 10 кила. Въпреки това не липсват желаещи, казват търговците.

Карантията също се радва на клиентски интерес. Тази година тя върви по 6,50 лв. за килограм. Агнешките главички се продават на бройка по 3,50 лв. Те обаче по-малко се купували.

След шоковите цени на яйцата отпреди месец  днес картон от 30 бр. се продава за 7,59 лв. Така яйце М размер излиза 0,25 стотинки.  Толкова идват и в стандартната разфасовка по 6 бр., която струва  1, 99 лв.

„Цената падна, но все пак предпочитам да взема яйца от познати, които отглеждат кокошки. Така съм сигурна в качеството, а и ми излиза по- евтино”, казва Тинка Михайлова, която си тръгна от пазара само с агнешко и зеленчуци. Според нея тенденцията да се търсят стоки от ферми се засилва все повече в Бургаско.

Тя обясни, че пазарува за празника седмица предварително, за да не свърши хубавата стока. „Последно ще купя само пресни салати, но познавам търговци и те ще ми отделят”, добави бургазлийката.

Все още високите цени на оранжерийния зарзават накара бургазлии да посегнат към по-евтините варианти за салата.

 „От зеленчуците най-много вървят репичките, лука и марулята. Нормално, защото така салатата излиза най-тънко”, коментират търговците. Цените на гарнитурите към традиционното великденско меню също се запазиха без чувствителни промени. 

Крехката маруля върви между 80 стотинки и левче. Толкова струва и връзка репичка.  За снопче пресен лук пригответе още 50 стотинки. Има обаче и сергии, където предлагат промоция 3 връзки за левче.

Пресните люти чушки също са доста търсени. За 100 грама обаче ще трябва да приготвите още 2, 50 лв.

Покрай празниците част от клиентите се отпускат  и  искат да разнообразят менюто с традиционната шопска салата.  За нея обаче ще трябва да извадят още 6 -7 лв.

Между 2,80 и 3 лв./кг струват доматите. Те най-често са гръцки, но има и внос от Турция и Йордания.  Родното производство удря 3,5 лв. за кило. Толкова е и цената на краставиците.

„Няма български домати, лъжат, виждала съм даже и в големите магазини да слагат табели за български произход, но няма кой да произведе домати у нас дори и на тази цена”, обясняват търговци по пазарите.

Френските картофи вървят по  1,50 лв. Родното производство е с 60-70 стотинки по-евтино. Зеленият пипер пък достигна 7 лв. за кило.

„При плодовете почти цялата стока е внос. Останали са малко български ябълки, но вече и те се обират.  Част от артикулите продаваме почти без надценка, защото изкупната цена е много висока”, обясняват продавачите.

При плодовете най-скъпи в момента са нектарините и гроздето, които се търгуват по 15 лв. килото.  Ранните дини пък струват по 4,50 лв./кг.  Ябълките са внос от Италия или Македония и излизат около 2-3 лв. за кило.

Гръцките ягоди пък се продават по 5 лв./кг. Между 2,50 и 3 лв. вървят най-предпочитаните цитруси –  портокали, грейпфрути и банани.