Избрани Новини
Илко Николов показа майсторство на турнир по Петанк
Председателят на Общински съвет Пловдив арх. Илко Николов взе дейно участие по време на турнира по Петанк, провел се на Гребната база в града
Председателят на пловдивските старейшини показа завидни умения в мятане на метални топки,а отборът му „Архитектите”, демонстрирайки високата си класа, достигна напред в надпреварата. За участие в състезанието се бяха записали общо 16 отбора, като имаше участници от цялата страна, а два от отборите бяха от Унгария. Откриването на турнира започна точно в 10 часа, а на арх. Николов заедно с председателя на българската федерация по Петанк Калин Панайотов се падна честта да пререже лентата, давайки по този начин старт на състезанието. За мен е удоволствие да бъда тук сред вас. Надявам се все повече хора да открият тръпката и насладата от Петанк, заяви шефът на съветниците. Арх. Николов не пропусна да предупреди останалите участници, че отборът му е доста сериозен опонент и ще се бори за крайната победата в турнира
Още в 9 часа участници в първия турнир за годината започнаха да се събират около игрищата, очаквайки с нетърпение откриването на турнира. Облечен в спорен екип арх. Николов също отработваше ударите си, давайки заявка за крайната победата в турнира. Председателят на пловдивският клуб по Петанк и преподавател в пловдивския университет „Паисий Хилендарски” Емил Русев обясни, че състезанието ще се проведе по т.нар. швейцарска система. За първи кръг се тегли жребий. Всяка игра е с времеви лимит от 45 минути, освен ако преди да изтече времето някой от отборите не успее да спечели 13 точки и да спечели победата, обясни Русев. За следващият кръг се срещат победители с победители и загубили със загубили. Играят се 5 кръга, а ако не може да се определи най-добрия отбор, се играе допълнителен 6-ти кръг, допълни Русев. По думите му през тази година ще се проведат общо 16 кръга, а през септември отново в Пловдив ще се проведе републиканското първенство по Петанк.
Петанката - символът на средиземноморския регион
Петанката е популярна игра с метални топки, която е наложена по галските земи още от римляните. Колкото и невероятно да звучи, това е осмият по ред спорт във Франция по брой на официално практикуващите го. Играта на топки е стара колкото културата на забавленията, твърдят в средиземноморския регион, където това занимание е нещо като религия. Тя тръгва от древен Египет, минава през Гърция и Рим, за да намери топъл прием във Франция. Играта с топки започва да се нарича петанка през 1907 година, като пряк наследник на „провансалската игра на топки" - една от разновидностите, практикувани във Франция. Разпространени са още много версии - „овчарска", „дълга", „дървена", „лионска" и др.
Правила
Петанката се играе на правоъгълна площадка с размери 5 на 15 метра и твърда настилка от пясък или сгур. Топките тежат между 600 и 800 грама, а диаметърът им е около 70 мм. Може да се играе индивидуално, по двойки или тройки, като класическият вариант е по тройки, които може да бъдат мъжки, женски и смесени. Всеки състезател има по 2 топки. Отборът, който играе пръв, очертава малък кръг и хвърля специална малка топка (кошонет) на разстояние 6-10 м. Целта е големите метални топки да бъдат хвърлени възможно най-близо до кошонета. Разрешено е да се избутват както топките на съперника, така и самият кошонет. При едно хвърляне се присъждат максимум 6 точки, а играта продължава дотогава, докато единият тим събере 13 т.