Избрани Новини
Младите психясват без интернет
„Гугъл” до такава степен е разглезил младите, че близо 50% от тях смятат, че не е нужно да помнят какъвто и да е тип информация при положение, че може да я намерят с един клик в мрежата.
Това сочат данни от социологическо изследване върху поведението на младежката аудитория между 15 и 29 години в онлайн средата, финансирано от Фонд „Научни изследвания” към просветното министерство. 25 на сто от младите българи са нон стоп в Интернет, сочат данни от изследването.
Те прекарват все повече време във виртуалното пространство, като част от тяхпрактически живеят в Мрежатапосочват авторите на проучването. Според специалистите вече може да се говори за “интернет зависимост” при младите хора. Най-пристрастени към нета са тийнейджърите между 15 и 17 години, като всеки втори от тях е почти непрекъснато онлайн.
За една четвърт от младото поколение пък Интернет е основно средство за информация, като най-голям трафик навъртат социалните мрежи. Според изследването близо 60% от сърфиращите четат най-вече това, което „приятелите” им „постнат” във Фейсбук. Вече не авторитетът на даден сайт или автор е водещ за младия потребител, а авторитетът на „приятелите” в мрежата”, заключват социолозите. Според тях вследствие на всичките тези фактори сред ученици и студенти се оформила „своебразна култура на незнанието”.
„Гугъл” до такава степен е разглезил младите, че близо 50% от тях смятат, че не е нужно да помнят какъвто и да е тип информация при положение, че може да я намерят с един клик в мрежата. Друга тревожна тенденция е, че силната зависимост към Интернет все повече отдалечава гимназисти и студенти от четенето
Притеснителни са резултатите, че половината от тях не са прочели нито една книга за последната година. 14 на сто от българските младоци пък си признават дори, че никога през живота си не са чели книга. “До 2008-а процесът на навлизане на Интернет беше по-бавен, след това обаче наблюдаваме значително нарастване на младите хора, ползващи и притежаващи в дома си Интернет”, отчитат специалистите. За момента 80 на сто от младите българи имат достъп до мрежата в дома си спрямо 50 на сто през 2008-а.
Топ Новини