Областният недоволен от работата по Римския стадион (+) (галерия снимки)

Архив Пловдив

19-04-2012, 11:21

Снимка:

ПловдивУтре

Автор:

Иван Иванов

Всичко от Автора

100 000 евро спестени от първия етап на реконструкцията

Видимо недоволен остана областният управител Здравко Димитров от днешната инспекция на Римския стадион. Димитров инспектира реставрационните дейности по обекта заедно с ръководителя на проекта Емилия Петрова и експерти от областната управа.

„Не съм доволен от това, което видях на Римския стадион“, заяви за ПловдивУтре Здравко Димитров. Според областния управител има още много довършителни работи и посочи като пример непочистените шахти и графити по стените под терасата на бившата сладкарница.

До 29 април, когато премиерът Бойко Борисов официално ще открие първия етап от реконструкцията на Римския стадион, всичко ще бъде готово, обеща съуправителят на консорциум „Реставрация и консервация“ Иван Глушков. През следващите 10 дни ще трябва да се довърши залата за мултимедийни презентации заедно с информационния център.

Проектът е на обща стойност 900 000 евро, от тях обаче 100 000 са били спестени, обяви ръководителят на проекта Емилия Петрова. Тя пое работата от Амелия Гешева, която наскоро бе назначена за директор на Общинския институт “Старинен Пловдив”. Според Петрова, икономията е дошла от различните цени на строително-монтажните работи за планирания и реализирания период.

Проектът “Античен стадион на Филипопол – опазване, рехабилитация и градско обновяване” се финансира от Европейския финансов механизъм. Той е на обща стойност около 900 000 евро, от които близо 84% са безвъзмездна финансова помощ, 15 на сто е националното кофинансиране, а останалите 1.5 процента са осигурени от бенефициента и партньорите в проекта.

Вторият етап от реализацията трябва да започне в края на месец май.

Автор на идейния проект е проф. д-р Тодор Кръстев, почетен председател на Управителния съвет на ИКОМОС – България. След реставрацията на Римския стадион трябва да се виждат античната улица, която води към информационната зала с мултимедия, колоните от акведукта от ІV век, който захранва Таксим тепе с вода от Родопите. Посетителите на обекта ще могат да гледат чрез 3D изображение пистата за надбягвания с колесници и седалките на античното съоръжение.

Според историци и археолози, тук римляните са провеждали Кендрийски и Александрийски игри в чест на бог Аполон и на Александър Македонски. След забраната на атлетическите състезания, стадионът се е ползвал само като хиподрум. Римският стадион е бил една от най-внушителните постройки заедно с Форума до сегашната централна поща и Античния театър в Стария град.

Опитът да се върне блясъкът на древното наследство засега не е успешен.