Избрани Новини
Джеймс Камерън и Google искат да добиват ресурси от астероидите
Учени реагираха скептично на новия план, като го нарекоха труден, дързък и много скъп.
Начинанието за много милиони долари предвижда роботизиран космически съд да добива ценните компоненти за гориво и метали като злато и платина от космическите скали.
Групата на основателите включва режисьорът и изследовател Джеймс Камерън, главният изпълнителен директор на "Гугъл" Лари Пейдж, както и изпълнителният председател на борда на директорите на компанията Ерик Шмидт. Тяхна цел е и създаването на космически склад за гориво до 2020 година, предава ekipnews.bg.
Редица учени реагираха скептично на новия план, като го нарекоха труден, дързък и много скъп. Те не могат да си представят как той може да стане икономически ефективен, дори при цена на златото и платината около 35 лири за грам (1 600 долара за унция). Предстоящата мисия на НАСА трябва да донесе само 60 грама (около 2 унции) астероиден материал на Земята и струва към 1 милиард долара.
Началната стъпка, която се планира за следващите 18-24 месеца, ще бъде изстрелването на първия от серия частни телескопи, които да търсят богати на нужните ресурси обекти. Намерението е да се отвори сферата на изследването на дълбокия космос за частните предприемачи. В 10-годишен период се очаква компанията "Планетари рисоурсиз" да премине от продаване на наблюдателни платформи към изследователски услуги и планира да сондира някои от хилядите минаващи край Земята астероиди, извличайки твърди материали. Тя си ползва още от подкрепата на пионерът в космическия туризъм Ерик Андерсън, основателят на X-Prize Питър Диамандис, бившият кандидат-президент на САЩ Рос Перо и ветерана-астронавт от НАСА Том Джоунс.
Предприемачите се надяват реалните приходи, които отстоят все още на десетилетия, да дойдат от добиване на ценни метали от групата на платината и на редки минерали. Водата от астероидите също би могла да бъде разлагана на течен кислород и водород за гориво. Изключително скъпо е тя да бъде докарвана в космоса от земята, така че се планира водата от астероидите да бъде транспортирана до място в космоса, където да се преработва в гориво. оттам то ще бъде доставяно до околоземна орбита, където ще се зареждат спътници и космически съдове с комерсиално предназначение.
На възраженията, че така или иначе цената е твърде висока и сферата на космическите изследвания ще си остане място за богатите нации, съоснователят на фирмата "Спейс ъдвенчърс" за космически туризъм, Ерик Андерсън, отговори, че е свикнал със скептиците и че този бизнес не е благотворителност, а ще прави пари още от началото.
Топ Новини