Експерти искат редовни прегледи за работещите в кухните

Архив Бургас

30-04-2012, 10:40

Автор:

в. Стандарт

Всичко от Автора

Към момента изискванията са микробиологичното изследване за персонала в ресторантите да се прави само веднъж - при постъпване на работа.

Промени в нормативната база, за да се въведат периодични прегледи на персонала в кухните на заведенията за обществено хранене, предлагат от Българската агенция по безопасност на храните. Предложението се прави заради хранителните отравяния в страната, включително и с последния инцидент от Кюстендил, при който пострадаха близо 40 деца по време на зелено училище, обяви пред бТВ Йордан Войнов, директор на агенцията.

Според него има сериозни пропуски в нормативната база. Към момента изискванията са микробиологичното изследване за персонала в ресторантите да се прави само веднъж - при постъпване на работа. „Оттогава до напускане на работното място и постъпване на друго този човек не е задължен да се изследва, а през това време може да минат и 20 години. Тези изследвания трябва да се правят всяка година, даже и на 6 месеца”, каза Войнов.

Той отбеляза и още един пропуск, заплашващ хигиената в кухните на заведенията. „Пропуска се и рентгенът, вече го няма в здравните книжки, а преди беше задължителен. При туберколоза например, която е много опасна, само така може да се установи, че някой от персонала е заразен”, допълни директорът на БАБХ и уточни, че работодателят трябва да поема тези изследвания, тъй като така гарантира сигурността на хората, които посещават заведението му.

Думите на Войнов бяха провокирани от разкритията, че стафилококова бактерия е причинила инфекцията на децата в Кюстендил, настанени в 5-звезден хотел по време на зелено училище. Инспектори потвърдиха, че заразата е била пренесена в кайма от четирима души от кухненския персонал.

Според Йордан Войнов е необходима и друго промяна в наредбите – за храненето на деца извън училищните столове и детските градини. „В момента има правила за храненето на подрастващите в училищата и детските градини, а храненето в хотелите и зелените училища не е регламентирано. Децата в този хотел в Кюстендил, например, са консумирали пържени храни и за закуска, и за обяд, и за вечеря... Това е неприемливо и трябва да се контролира също”, заяви Войнов.

Собственикът на злополучния 5-звезден хотел в Кюстендил Иван Лесов от своя страна заяви за бТВ, че документите на персонала са изрядни и те минават периодични прегледи. „Стафилококова инфекция е доста разпространена обаче и не винаги може да бъде уловена, тези неща се случват”, каза Лесов.

Здравните инспектори също са на мнение, че такъв вид инфекция не е нещо обезпокояващо. Те посъветваха да се спазват правилата за дезинфекция и хладилно спазване на храната.