Избрани Новини
Гурбетчиите ни масово се връщат от Гърция
Цели семейства от Добрич, работили повече от 16 години в южната ни съседка, се прибраха окончателно с багажа си.
Цели семейства от Добрич, работили повече от 16 години в южната ни съседка, се прибраха окончателно с багажа си. “Там вече не е същото. Работа няма от 4-5 месеца, а и заплатите рязко паднаха”, обясниха Елена и Тихомир, които живяха с децата си и работиха в Гърция 10 години. По същата причина от Атина се завърна и Милена, която 16 години гледа възрастни хора.
“Има българи, които чакат по 7-8 месеца за работа, трупат борчове и после се наемат за по 200-300 евро заплата. В Гърция първо орязаха заплатите. Един митничар преди получаваше по 4000 евро. Намалиха им ги два пъти поред и сега митничарите получават по 1800 евро”, разказва Милена.
Цените растат непрекъснато и много магазини затвориха. За пример, едно кафе струва 2,5 евро. Всеки ден на една улица затварят по един-два магазина. Навсякъде има табели “дава се под наем” или пък предлагат по 70-80 на сто намаление на стоките. Съкратиха много държавни служители. Сега през юни ще намалят и пенсиите. Това особено ще се отрази върху заплатите на българките, които гледат възрастни хора”, обяснява Милена.
Тя е гледала възрастна баба срещу 700 евро заплата на месец, без нито ден почивка. “За нас пенсиите са много важни, защото бабите ни плащат от тях. В Гърция има закон, според който една вдовица, дори и да не е работила нито един ден през живота си, получава 80 процента от пенсията на мъжа си. А ако е работила, получава доста прилична сума. В зависимост от постовете и работните позиции, може да вземе дори до 3000 евро.
Средностатистическата гъркиня взема по 1000-1200 евро пенсия. Като ми даде на мен 700 евро заплата, с останалите пари плаща сметките и изкарваме месеца с храна”, каза още Милена. Жената си спомня с носталгия за миналите години. “Беше много хубаво. Тогава имаше и хубави заплати, и много работа.
Случвало ми се е днес да напусна, още на следващия ден ми звънят за ново място, аз обаче казвам: “А не, имам нужда от една седмица почивка”. За 16-те години в Гърция ми се е случвало да чакам за работа само 1 месец, и то защото аз избирах. Сега няма такова нещо. С месеци се чака за работа, а и не се знае на какво място ще попаднеш.
В Гърция има офиси, които ти предлагат работа. Наричат се графии. И те вдигнаха цените. Преди една графия искаше по 150 евро, за да ти намери работа, сега – по 250, че и по 300 евро”, обясни добричлийката.
Тя решила да се прибере окончателно при семейството си, след като заплатите на българите, гледащи възрастни хора, се сринали до 300-400 евро. Освен това напоследък самите гърци предпочитат да настаняват възрастните си родители или в специализирани клиники, или в старчески домове – излизало по-евтино.
Гърците скоро няма да огладнеят, единодушни са нашенските гурбетчии. Причината, според тях е, че гърците не са минали през социализма и комунизма. Освен жилищата, в които живеят, гърците имат още по един-два апартамента, които дават под наем. Имат и много имоти по морето и из планините, които също са готови пари. Гърците реват не защото нямат, а защото не им се иска да бутат готовите пари, твърдят гурбетчиите.
Топ Новини