Хващат по 1200 фалшиви банкноти месечно
Архив Бургас02-05-2012, 09:37
Снимка: Българското копие на банкнотата от 200 евро било най-доброто в света
Автор: БургасУтре
Всичко от Автора
Най-често обект на фалшификация стават банкнотите от 20 и 50 лв, пише днес в. Монитор
Средно по 1200 фалшиви банкноти в левове и чужда валута разпознават и задържат от Националния център за анализ на Българската народна банка (БНБ) месечно.
Това показват изчисления на „Монитор” на база на данни на централната ни банка за неистинските купюри, заловени на територията на страната.
14 575 е общият брой на фалшивите банкноти в левове и чужда валута, които са били задържани от центъра за анализ на БНБ през миналата година, т. е. около 1214 неистински купюри месечно.
През 2011 г. у нас са били хванати повече неистински банкноти в евро и долари. Те са били общо 11 323, което е близо 78% от всички задържани ментета. Заловените фалшификати на
българските банкноти пък са били 2860 общo.
Най-често обект на фалшификация стават купюрите от 20 и 50 лева, показват данни на централната ни банка. Заловените фалшиви двадесетолевки през миналата година са били 1796. Тогава стана ясно още, че у нас са се предлагали три вида копия на 20 лв. Фалшификатите не били с високо качество и се разпознавали без трудности. Ментетата лесно се хващали, когато бъдат сравнение с истинска двадесетолевка.
Заловените неистински купюри от 50 лева миналата година пък са били общо 816. Значително по-рядко са били хващани фалшификати от 2, 5 и 10 лева.
Въпреки това в сравнение с 2010 г. има значителен спад на неистинските банкноти, които центърът за анализ на БНБ е регистрирал и спрял от обращение. Данните показват, че тогава са били заловени 16 796 фалшиви купюра в левове и чуждестранна валута. Това е
с 13,22 на сто повече в сравнение с миналата година
През 2010 г. обаче тенденцията е била противоположна. Тогава са били заловени повече фалшиви купюри в левове.
През миналата година МВР проведе няколко успешни акции и задържа огромно количество купюри. Тогава само за няколко месеца у нас бяха разбити три много добри печатници. Например пловдивски полицаи засякоха сделка с 200 000 фалшиви евро, а по-късно откриха и печатницата, която ги е произвеждала. При друга операция на антимафиотите пък беше разбита печатница, която е произвела близо 2 милиона фалшиви евро, които са били в обращение в страни от Западна Европа. След тази акция вътрешното министерство получи благодарствени писма от Европол и Сикрет сървис.
Oбикновено ментетата се търгуват на 40% от номиналната им стойност. Печатарите получавали около 8-10%. Така за всяка 100-еврова банкнота вземали 10 евро. Докато копието стигне до крайния клиент обаче, цената се вдигала, защото може да участват няколко посредници. Най-важното за производителите на подобна стока били мастилата и хартията. Те могат да се поръчват отвсякъде, защото не са забранени от закона.
Правят ментето по 2 технологии
Фалшивите банкноти най-често се изготвят по две технологии. При първия метод на един лист се отпечатват лицето и гърбът на банкнотата. При другия това се случва на два различни листа, които впоследствие се слепват. Изборът зависи от качествата на хартията. Преди години италиански мафиоти успели да откраднат хартия, на която се отпечатвали банкнотите от 20 евро. Затова продукцията им носела всички защитни знаци на оригиналите. „Когато се появи добър фалшификат на пазара, обикновено държавните печатници пускат нов модел с още защити. Това обаче са допълнителни разходи”, посочиха от полицията. Според антимафиотите българските левове имат изключително висока степен на защита, поради което копията им лесно се различават.
„В същото време хартията за изработването може да бъде внесена както от Турция, така и от Швейцария”, разказаха запознати.
Проверяваме дали са истински по 5 елемента
Лесно може да бъде проверено дали една банкнота е истинска или фалшива, съобщават от Националния център за анализ на Българската народна банка (БНБ). Обикновено всички купюри съдържат пет защитни елемента. Три от тях могат веднага да бъдат разпознати, ако поставим банкнотата срещу светлината. Това са водният знак, регистър на проглед и осигурителна нишка с повтарящ се в нея текст.
Четвъртият защитен елемент може да бъде установен на допир. Надписът „Българска народна банка” и портретът върху банкнотата трябва да бъдат релефни. Петият защитен елемент е свързан с холограмната лента. Експертите на БНБ съветват да наклоним банкнотата и да проверим дали пулсира числото, обозначаващо номиналната стойност. Освен това фигурите по лентата трябва да проблясват в различни цветове.
От БНБ припомнят, че всеки, който притежава банкноти със съмнителна истинност, трябва да ги занесе на проверка в най-близкия банков офис или в най-близкото полицейско управление.
BG копието на €200 номер 1 в света
Фалшификат на 200 евро, изработен с участието на българи, е станал номер едно в света по качество. Заради изключителното добрия екземпляр част от супермаркетите в Европа отказвали да приемат банкноти с такъв номинал. Причината за това е, че само касиерки с дългогодишен стаж могат да го разпознават. Заради съмнения, че ментето се предлага и у нас, в средата на миналата година от БНБ изпратиха указания към българските банки да са изключително внимателни, когато получават 200-еврови банкноти, защото може да са фалшиви.
„Подозираме, че българи са участвали в изработката на банкнотата от 200 евро, но предполагаме, че не е произвеждана у нас, защото ако беше така, досега щяхме да сме разбили печатницата”, обясни пред „Монитор” антимафиот от сектор „Фалшификации” в ГДБОП. Спецполицаите вече на няколко пъти хващат мулета, които транспортират уникалните копия, но задържаните нямали никаква представа къде е произведена стоката. Другата версия на разследващите е, че страната ни е транзитна точка за трафика на фалшификатите.