Избрани Новини
Слагат страшен етикет на сиренето с палма
Подобно на надписите върху цигарите те трябва да предупреждават за вредата от храните с такива добавки.
Подобно на надписите върху цигарите те трябва да предупреждават за вредата от храните с такива добавки.
Това поиска вчера премиерът Бойко Борисов на среща с представители на браншовите организации в животновъдството във връзка с подготвената наредба за специфичните изисквания към млечните продукти. Още следващата сряда документът ще се гледа на правителствено заседание, уточни по-късно аграрният министър Мирослав Найденов.
Наредбата задължава млекопреработвателите да изберат дали в мандрите си ще правят истински продукти само от натурално мляко, или пък ще разчитат на имитациите, в които се добавят различни растителни мазнини и подобрители. В момента нашето законодателство nне е определило ясно при какви условия един продукт може да се нарече „млечен” и кога става дума за имитация.
За производителите, дръзнали да продават млечни продукти със заместители, без да предупредят за това купувачите, да има солени глоби, поискаха фермерите. Предстои санкцията, която се определя от Закона за храните, да бъде вдигната поне три пъти, каза министър Найденов.
Вместо 3000 лева, както е сега, нарушителите ще дават по 10 000 лева, ако подвеждат потребителя. Освен това ги грози и затваряне на предприятията, каза още Найденов. За пореден път той призова българите да си купуват истинско сирене и кашкавал, а не продукти с добавки, защото макар и по-евтини те може да са вредни за човешкото здраве.
Пазарът у нас е задръстен със заместители на млечните продукти, алармираха животновъдите. Вече трета година не можем да си изпълним квотата за производството на сурово мляко, а в същото време магазините пращят от готова продукция, оплакаха се те. Има „млечни” продукти, в които млякото е едва 6 на сто, сочат техните проверки по щандовете.
Наредбата ще постави ясни правила и за производителите, и за потребителите, които, когато влязат в магазините, няма да бъдат измамени с ментета. След приемането на документа само 18 продукта ще се наричат млечни.
В истинските продукти ще бъде абсолютно забранено да се добавят мазнини и протеини с немлечен произход, влагането на оцветители и овкусители, както и на желатин в прясното и киселото мляко, айряна и млякото за пиене. В случай че няма ясно уточнение от какво животно е млякото, това винаги означава, че е краве. Наредбата формулира също така понятието „имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко”, и определя как ще бъдат етикетирани.
Млечни продукти
1. „суроватка”;
2. „сметана”;
3. „масло”;
4. „сирене”;
5. „кисело мляко”;
6. „кефир”;
7. „кумис”;
8. „кашкавал”;
9. „извара”;
10. „мътеница”;
11. „казеин”;
12. „дехидратирани млечни мазнини”;
13. „течно масло”;
14. „йогурт”;.
15. „мляко за пиене”;
16. „прясно мляко”;
17. „айрян”;
18. „цедено мляко”.
Топ Новини