Избрани Новини
Фалшиви сигнали за изчезнали деца "обикалят" Facebook
"Публикуването на тези снимки е сериозно нарушение на правото на неприкосновеност на личния живот," коментира от името на Facebook Линда Грифин, мениджър по комуникациите за Европа.
Текстът върху двете снимки е много сходен, а данните за децата и тяхното изчезване не отговарят на истината. Въпреки това снимките продължават да се разпространяват във Facebook.
Първата снимка се появи в социалните мрежи през почивните дни. На нея има момиченце, за което текстът върху снимката твърди, че се казва Дени, на две години е и изчезнало в парка, предаде "Дневник". Отправя се и молба към потребителите да споделят снимката, за да помогнат информацията да стигне до повече хора. В текста обаче не се се посочва телефон за връзка със семейството на детето.
За кратко снимката беше публикувана и в сайта Izcheznali.net, но много бързо беше свалена. "Ние следим основно бюлетина на МВР, но също и публикации в медиите и социалните мрежи," обясни за "Дневник" Ева Иванова, председател на Организацията за безследно изчезнали в България, която поддържа сайта за издирвани хора.
Тя сподели, че е видяла снимката на "изчезналото" дете в група във Фейсбук посветена на децата с увреждания, а линкът я отвел към друга група. Ева Иванова лично публикувала снимката на детето в Izcheznali.net с коментар, че момиченцето не фигурира сред официално обявените за издирване от МВР изчезнали лица.
По-късно снимката е свалена от сайта, след като се оказва, че информацията е достигнала до семейството на детето и е опровергана. Семейството живее в чужбина, а снимката е била взета от блога на майката. Името на детето в действителност не е Дени и то се намира у дома си.
"Дневник" се свърза с майката на детето, която обясни, че семейството се е обърнало към полицията. "Снимката ни обиколи за два дена цялата социална мрежа," коментира тя. По думите й случаят показва, че щом хората вярват на такива неща и ги споделят във Фейсбук без да се замислят дали информацията е истина, някой би могъл да използва подобна измама и за материално облагодетелстване.
Въпреки реакциите около първата снимка, в средата на седмицата във Фейсбук се появи още една. На нея има друго момиченце, представено като Катя на 4 г., за което също се твърди, че е изчезнало в парк "Заимов". Тази снимка съдържа същия емоционален призив като първата: "Споделете за бога!".
Проверка чрез Google показа, че втората снимката вероятно е взета от сайта за споделяне на изображения Snimka.bg, където е била качена от потребител още през юли 2008 г. "Дневник" продължава да търси връзка със семейството на детето.
"Не се притеснявам, че тези случаи могат да накарат хората да гледат по-несериозно на информацията за действително изчезнали лица, която ние разпространяваме," коментира Ева Иванова от Izcheznali.net. Според нея хората в България реагират много силно, когато става дума за изгубено дете, но съобщенията за изчезнали възрастни хора или тийнейджъри далеч не пораждат такъв голям отзвук.
"Публикуването на тези снимки е сериозно нарушение на правото на неприкосновеност на личния живот," коментира от името на Facebook Линда Грифин, мениджър по комуникациите за Европа. Тя обясни за "Дневник", че за да бъдат снимките свалени незабавно от социалната мрежа, е необходимо родител или попечител на детето да подаде сигнал за това чрез специален формуляр. По думите й това се налага по правни съображения. След като тази процедура бъде спазена, Facebook ще предприеме съответните мерки по случая, заяви още Линда Грифин.