Експерти: Банките задълбочават кризата у нас

Архив Пловдив

11-05-2012, 15:33

Автор:

Елин Андреев

Всичко от Автора

Вместо да намалят лихвите в България, каквато е практиката, банките са ги увеличили. Така кризата се задълбочава, категорични са експерти

Банките в България носят огромна вина за задълбочаването на кризата в страната. Около това мнение се обединиха днес председателят на инициативния комитет за учредяване на партия „Свободен народ” Радослав Пашов и председателят на Съюза за стопанска инициатива Теодор Дечев. Те представиха свое проучване на банковия сектор в периода на кризата 2008 – 2012-та година, като в него сравняват нивата на лихвите по потребителските и ипотечните кредити, както и нивата на депозитите в България, страни от Еврозоната като Гърция, Германия, Австрия, Италия и Франция, както и такива извън нея – Унгария, Литва и Латвия.

От изнесените данни става ясно, че в условията на тежка икономическа криза, вместо да намалят лихвите по кредитите, каквато е практиката в повечето страни, у нас те са отбелязвали ръст, спомагайки за задълбочаването на негативните тенденции. Например, при ипотечните кредити  се вижда, че през 2009-та година лихвите у нас нарастват с 9% спрямо 2008, за разлика от Гърция, Германия, Австрия, Италия и Франция където спадат съответно с -1%, -11%, -7%, -13%, -11%. Същото е положението и през следващата година. Радослав Пашов, който е преподавател в УНСС, посочи и друг интересен факт – всеизвестно е, че лихвата за всеки един кредит се формира като сума от индексът EURIBOR плюс надбавка. От представените днес данни ясно се вижда, че този основен индекс е паднал с 3 на сто през последните 4 години, като от 4,63 процента е достигнал ниво от 1,39 на сто. И тук ясно се вижда, че на фона на понижение с около 73 процента на нивото на индекса EURIBOR е изключително странно увеличението на лихвите в България с 9 процента.

 Според Радослав Пашов, България, Гърция, Ирландия и Португалия са единствените страни в Европейския съюз, които нямат ясно утвърден законов механизъм за определяне на лихвите. Тчно липсата на подобен механизъм по думите на Пашов е причината за нестабилното икономическо положение на изброените страни.