Николай Иванов: Глоби за нарушители на плажа ще има

Архив Бургас

12-05-2012, 14:18

Снимка:

Светлина Еленова

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Общинският съветник, консултант по безопасността и подготовката на Северния плаж е категоричен, че в Бургас и тази година няма да кръстосват джетове. Ивиците са обезпечени с достатъчно спасители, а санкциите за неспазващите правилата ще бъдат сурови.

Джетовете са сред най-опасните аткрации на морето, специално в България, тъй като тук правила за безопасност не се спазват,

категоричен е експертът в тази област Николай Иванов. Именно това е й причината Бургас да стане първия град, в който миналото лято глоби от по 200 лева отнесоха туристи, нехайни към наредбата за безопасност.

Иванов е общински съветник, консултант по безопасността и подготовката на Северния плаж в града, този в Сарафово, а най-вероятно до дни и на Централния в Бургас. От близо 7 години той отговаря за безопасността на ивици в областта, зам. председател е и на Асоциацията по водно спасяване.

Миналата седмица той обясни защо не морето, а нарушителите са опасни на плажа. За това ще има ли санкции и тази година, какъв плаж ни очаква в Бургас и ще кръстосват ли там джетове ето какво съобщи за БургасУтре Николай Иванов:

Г-н Иванов, как Северния плаж ще посрещне гостите си тази година?

Ще бъдат обособени до по-големите заведения два нови детски къта, които ще бъдат безплатни за гостите на плажа. Успоредно с това от Франция е закупена съвременна линейка, която е напълно обезпечена с високо ниво на техниката.

Цените на услугите ще бъдат запазени като миналогодишните. Чадърите и шезлонгите ще бъдат отново на цена от по 3 лева.  Бургаският плаж държи едни от най-ниските цени по родното Черноморие.

Ще бъдат поставени отново рампи за инвалидите. За тях ще има и безплатни чадъри. Постовете ще бъдат 14, с по двама спасители и патрулиращи лодки във водата.

Общо 40 души ще се грижат за сигурността на летовниците. 28 редови спасители отговарят за Северния, а 14 за централния плаж.

Очаква ли се проблем със спасителите, който е традиционен за Черноморието?

Специално на бургаските плажове няма такъв проблем. Той като цяло е свързан с ниското заплащане, което осигуряват за тази денйност.  Но аз години работя с едни и същи момечета.

Осигуряваме им добри възнаграждения и най-вече им се плаща редовно. Проблемите с липсата на спасители, тръгват от работодателиет им, които или не им дават редовно парите или ги експлоатират да вършат и множество други дейности, за които те не са наети.

Често един човек се наема да отдава шезлонги, чадъри, да почиства, и същевременно и да охранява, което е безотговорно. В Бургас това го няма.

Ще има ли джетове сред водните атракции?

Не! На бургаския плаж, лично аз държа всяка година пред концесионера да не се разрешават и да няма джетове. Това е една от основните предпоставки за инциденти в морето.

За жалост все още по нашето Черноморие се кара много безразборно, твърде бързо и свободно, без съобразяване с ограничанията и дори между хората във водата. Това е много опасно.

Грозят ли глоби и тази година туристите на плажа?

Надявам се да не се налага. Ако все пак се случи комисията само подава сигнали до кмета, а с негово нареждане инспекторите могат да налагат глоби на неспазващите разпоредбите за безопасност. Ако има възможност това лято могат да бъдат командировани инспектори на самата ивица.

Глобите, според закона са до 1000 лева, а Бургас е единствения град, който ги налага, засега.

Има ли промени, според наредбата за граничния режим за ползване на лодки и яхти и спортно развлекателни дейности, предвид предложението на морска администрация не лодка, а джет с аптечка да обслужва туристите при инциденти във водата? 

За жалост това беше много и удачно предложение. То обаче не беше подготвено цялостно и някой детайли в него попречиха да се случи. В проекта имаше предложение, които е малко абсурдно – самият наемател на коридор за каране да си има един джет, който да е пригоден с аптечка и надписан.

В идеята обаче не бе опоменато като задължително това лице да е практикуващ спасител. А вариант, при който всеки служител може да се хвърли в морето с аптечка и да спасява е абсурден. Не знам дали е приета тази точка от закона, но има и други закони, които се нуждаят от спешни промени, като този за водното спасяване.