Първата среща на Плевнелиев в САЩ – с Бил Гейтс

Архив Пловдив

16-05-2012, 07:50

Снимка:

Дарик

Автор:

Пловдив Утре

Всичко от Автора

БАН да се включи в работата на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”, предложи Плевнелиев на Гейтс

Президентът на Република България Росен Плевнелиев, който късно снощи българско време пристигна в Сиатъл, САЩ, се срещна с един от най-богатите хора на планетата - филантропа Уилям /Бил/ Хенри Гейтс Трети, основател и сегашен президент на компанията "Майкрософт". "Това бе среща с един човек с визия за бъдещето на света", изтъкна Плевнелиев след срещата.

Бил Гейтс е сред най-известните предприемачи, извършили "революцията на персоналните компютри". В момента той е и най-големият индивидуален притежател на акции в "Майкрософт" с дял от 6,4 на сто.

През последните години Бил Гейтс прехвърли фокуса на своето внимание към благотворителната дейност, отделяйки значителни средства за хуманитарни организации и научноизследователски програми чрез създадената от него и съпругата му през 2000 г. фондация "Бил и Мелинда Гейтс" - най-голямата публично управлявана благотворителна фондация в света. Последният му пълен работен ден в "Майкрософт" бе на 27 юни 2008 г., след което той се отдаде изцяло на филантропската си дейност.

Дейността на фондацията е насочена към глобални проблеми, които остават извън сферата на внимание на правителства и международни организации. От 2007 г. досега Бил и Мелинда Гейт са дарили за благотворителни цели 28 милиарда долара.

Една от програмите е посветена на "глобалните библиотеки" и тя е изключително успешна в България, подчерта Росен Плевнелиев. По данни на фондация "Бил и Мелинда Гейтс" от 2009 до 2013 г. за "Глобални библиотеки - България" ще бъдат отпуснати общо 15 милиона долара. Президентът Плевнелиев предложи тази програма да продължи и след 2013 г. заради изключителния й успех.

"Библиотеката не е само място, където се държат книги", заяви Бил Гейтс. Библиотеката е място, което позволява - благодарение на новите технологии, да се превърне в образователен и информационен център. И такива центрове според Бил Гейтс вече реално могат да бъдат изградени дори в най-малките и най-отдалечените населени места.

Президентът Плевнелиев предложи по време на срещата си с Бил Гейтс да се проучи възможността да се използва потенциалът на Българската академия на науките в някои от приоритетните сфери на дейност на фондацията "Бил и Мелинда Гейтс". Една от тези сфери е здравеопазването. Според извършено от БАН проучване, български учени могат да бъдат полезни в диагностиката и лечението на туберкулозата, в контрола върху качеството на храните от животински произход и профилактиката и лечението на неонатални сепсиси, които са особено разпространени в страните от третия свят.

"За нас бе изключително ценно, в момент, когато България готви своята стратегия за развитие до 2020 г., да се срещнем и разговаряме с човек от калибъра на Бил Гейтс. Според него бъдещето не е на машините, а на познанието", заяви президентът Плевнелиев. Според Бил Гейтс България има огромен потенциал за развитие на икономиката на знанието и именно там трябва да бъде насочено вниманието при определяне на насоките на стратегията, подчерта Росен Плевнелиев, цитиран от БТА.

Днешният ден от работното посещение на президента Росен Плевнелиев в САЩ е посветено на контакти с деловите среди в Сиатъл. Плевнелиев ще участва в работна закуска на тема "САЩ България: да градиш мостове чрез бизнес". От американска страна ще присъстват около 50 представители на компании от сферата на информационните технологии и инфраструктурата. В срещата ще участва и Питър Литгоу, президент на Американската търговска камара в България.

На кръгла маса, посветена информационните технологии президентът Плевнелиев ще обсъди с представители на компаниите Гугъл, Фейсбук, Майкрософт, Амазон възможностите за създаването на иновационни екосистеми.

Следобед местно време (късно вечерта българско време) президентът ще посети Булит-център, който е част от международния проект "Зелена сграда".

За днес е предвидена и среща на българския президент с българската бизнес общност в Сиатъл.