Забраняват продажбата на билки в нета

Архив Бургас

16-05-2012, 08:13

Автор:

в.Стандарт

Всичко от Автора

Идеята на Българската агенция по безопасност на храните е да се забрани препродажбата на лечебни храни, купени онлайн, за да се предпазят потребителите.

Търговията с хранителни добавки, поръчани по интернет, ще стане табу. Като хранителни добавки се регистрират и някои билки и илачи, които се продават в аптеките.

Идеята на Българската агенция по безопасност на храните е да се забрани препродажбата на лечебни храни, купени онлайн, за да се предпазят потребителите. Това каза за "Стандарт" шефът на агенцията Йордан Войнов.

Той обясни, че няма как да се проследи съдържанието на продуктите, които се продават в мрежата. Трябва да гарантираме, че всички продукти, които влязат физически в страната, могат да бъдат проверени и да се хванат евентуални фалшификати, обясни Войнов. Това обаче не може да се случи, ако лечебните храни се поръчват от търговците по интернет и се препродават отново в мрежата. В момента има илачи, които са по-евтини в чужбина. Затова предприемчиви бизнесмени поръчват по интернет добавките за мускули и ги препродават в страната.

Причината е, че много малко българи могат да си поръчат продукти директно от продавачите, тъй като има куп изисквания към клиентите. Едно от тях за Англия например е адрес на територията на страната. Друго изискване е международната кредитна карта с валидност повече от година и др.

Затова идеята на агенцията по храните не е да се забрани продажбата на хранителни добавки онлайн, а да се ограничат търговците посредници. Продукти ще може да се продават в интернет, но само на крайни клиенти. Така, ако някой потребител има съмнения за качеството на съответния продукт, който е купил, може да се обръща към агенцията по храните.

Имаме възможност да изследваме хранителните добавки в лабораторията на Изпълнителната агенция по лекарствата, каза зам.-шефът на БАБХ Тенчо Тенев. Така се открива, ако има определени несъответствия. За подробни данни за съдържанието на конкретни елементи или билки обаче поне засега се ползват чужди лаборатории. 
Наредбата за хранителните добавки ще урежда и търговията с билковите хапчета.

Засега обаче работата по нея е на етап проучване и консултации между представителите на производителите, търговците и експертите от Българската агенция по безопасност на храните. Очаква се създаването на тази наредба да бъде доста трудно заради множеството интереси, които ще бъдат засегнати. Със сигурност може да се каже единствено, че ще се засили контролът върху хранителните добавки - както върху тяхното съдържание, така и върху рекламата им. Проверките на агенцията по храните за качеството на хранителните добавки обаче вървят и в момента. Неотдавна експертите откриха китайско средство за отслабване, в което имаше забранено вещество, увреждащо сърцето. Както "Стандарт" съобщи тогава, става дума за продукт, продаван за 17 лв.

На опаковката му се твърди, че съдържа единствено билки, но се оказва, че в него има и сибутрамин. Опасното вещество повишава кръвното, уврежда сърцето и увеличава риска от инсулти и инфаркти. Употребата му е забранена в целия Европейски съюз, Австралия, САЩ и дори в Китай. След сигнал на граждани бяха изтеглени 464 опаковки.