Хиляди се впуснаха в нощна обиколка по музеите

Архив Бургас

20-05-2012, 09:37

Снимка:

Славея Стоянова

Автор:

Славея Стоянова

Всичко от Автора

Огнено шоу, редки експонати и работилници за древни занаяти на открито държаха бургазлии будни до късно снощи.

Огнено шоу, редки експонати и работилници за древни занаяти на открито държаха бургазлии будни до късно снощи. Хиляди се впуснаха в нощна обиколка

на Етнографския, Историческия, Археологическия и Природонаучния, за да разгледат интересни и непоказвани експонати, които станаха част от Нощта на музеите.

Чуруликане и птичи песни посрещаха среднощните посетители на Природонаучния музей. Тематичното озвучение е част от нов проект.

„От 1 юни ще има детски кът в музея с интерактивни игри. Озвучаването е част от този проект. То ще остане за постоянно, като ще е свързано с датчици за движение и светлина. Така всеки посетител ще бъде посрещан от другата седмица в музея”, , обясни уредникът Светла Далакчиева. 

Освен постоянната експозиция от препарирани животни за първи път бяха изложени поен лебед, белограв лешояд, розов пеликан.

„Имаме ги от години в архива на музея, но са прекалено големи и затова не можахме да ги изложим досега”, допълни Далакчиева.

Няколко събития на открито пък приковаха вниманието на малки и големи в Етнографския музей. Певици изпълняваха автентични народни песни на живо, а гостите седяха под лозите на градината.

„Разбрах случайно, отивах към уговорка с приятели, когато чух народните песни от Етнографския и се присъединих. Не знаех, за инициативата, но е много полезна. Даже с компанията ми после обиколихме почти всички музеи. Но определено най-много ме впечатли експозицията на минерали в Природонаучния”, разказа Панайот Василев.

Там беше работилничката за вълна  „Златно руно”, където показват как се обработва суровината по старинна техника.

 „Вълната първо се пере, суши и чепка. Следва дараченето (специална техника, при която се работи само в една посока). Материалите се оцветяват по стари рецепти с натурални багрила и после се изработват различни плетива”, обяснява Донка Костадинова.

Работилницата „Златното руно” е създадена в Странджа преди 1,5 г., за да се опази биоразнообразието в Странджа чрез подпомагане на традиционното животновъдство”, допълва Костадинова.

Малчуганите, разбира се, най-много се зарадваха на танцьорите от F4, които изпълниха нощното небе с огън и омагьосаха публиката. Шоуто с пламъци постави началото на цикъла традиционни български празници, свързани със слънцето и огъня – Еньовден, нестинарските игри и Марина Огнена.