Избрани Новини
Експерт: Никой не следи за качеството на строителството у нас
Панелките са най-сигурни при земетресения, проблемът е в експлоатацията им
Земетресението в Пернишко и разрушенията по сградите повдига въпроса за качеството на строителството и контрола при проектирането на сградния фонд. Това е много сериозен казус, а никой не му обръща внимание, категоричен е бившият председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) инж. Свилен Димитров.
По закон, надзорът би трябвало да се извършва от независим строителен контрол. Това обаче са частни фирми, ООД-та, с капитал 1-2 лева, които не си вършат работата. Да сте чули да има наказана фирма за строителен надзор за трагедиите на ул. „Алабин“ и бул. „България“ в София, където загинаха хора?, риторично пита инж. Димитров.
В България има модерна строителна наука, нормативната база също е съвременна, но има голямо разминаване с европейската практика, коментира бившият шеф на КИИП. Последните промени в Наредбата за антисеизмично осигуряване на сгради и съоръжения от февруари 2012 г. предвиждат въвеждане на европейски норми, т.нар. еврокодове за уеднаквяване на техническата база при различните видове конструкции (дървена, бетонна и т.н.). След година и половина и у нас трябва да се прилагат евроизискванията. Проблемът е, че теорията и практиката са диаметрално противоположни.
Инж. Димитров е категоричен, че панелните блокове са най-устойчиви от целия сграден фонд на силни земни трусове. Проблемът при тях е експлоатацията им и състоянието на връзките между отделните панелни елементи.
След земетресението в Попово през 1986 г. учените от БАН са направили ново сеизмично райониране на страната. България е разделена на три зони, като Тракийската низина, Софийското поле, Кресненското дефиле и някои други части попадат в районите с най-висока сеизмичност – максималната 9-та степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник. Тя се базира върху разрушенията и негативните ефекти от земетресенията. Скалата по Рихтер определя отделената енергия при земетресение. Инж. Димитров уточнява, че степените при двете скали не са идентични и не може да се постави знак на равенство между тях.
Топ Новини