Пред Фокус той поясни, че в този брой се включват и всички микроземетресения, които не се усещат от хората. В Перник са усетени около 31 труса. Това са земетресения с магнитуд по-голям от 2-2,5 по скалата на Рихтер и по-чувствителните хора ги усещат.
За двата дни след силното земетресение са регистрирани общо четири труса с магнитуд 4 – заедно със снощното. Тези земетресения с магнитуд над 4 вече са в състояние да предизвикват и някои неконструктивни дефекти по сградите. „Т.е. по-опасни земетресения от поредицата вторични трусове са само четири на брой. Последното беше тази нощ в 00,59 часа. То отново изкара Перник и Радомир на улицата”, каза Ботев.
Той посочи, че в сравнение с други сеизмични зони тук силните земетресения са доста по-малко на брой и сеизмолозите се надяват само след три-четири дни силно да намалеят и вече да станат изключение земетресенията, които ще се усещат от хората.
До края на седмицата би трябвало вече този процес за по-силни земетресения да затихне, но ние ще регистрираме тези стотици микроземетресения в продължение още най-малко на месец. За хората обаче това не би трябвало да има съществено значение, каза още той.
И през изминалото денонощие спасители и пожарникари продължиха действията си по преодоляване на щетите от земетресението в Перник.
За последните 24 часа 8 екипа са извършили 39 неотложни аварийно-възстановителни работи -разчиствания на отломки, укрепване и отцепване на рушащи се сгради.
Експертните комисии за оценка на щетите от земните трусове са установили, че 12 сгради са негодни за обитаване. Сред тях са детска градина "Родолюбче" и част от ОУ "Кракра Пернишки".
Сградите с нанесени щети, но годни за обитаване са около 15 000. Доставени са 50 палатки и 23 фургона за нуждаещите се в Перник.