Сборни пунктове в кварталите при земетръс

Архив Бургас

26-05-2012, 09:59

Автор:

в. Труд

Всичко от Автора

Карти на местата, където да се събират хората, готви Институтът по геофизика на БАН

След силни земетресения хората да се отправят към специални сборни пунктове в паркове, градини или на площади.

Това предвижда работна програма, подготвена от Геофизичния институт на БАН, научи в. "Труд".

Учените ще изработят специални карти на пунктовете в кварталите на населените места в сеизмичните райони, където ще се дава първа помощ и информация след трус. Ще изработят и прогнозни варианти за евентуалните жертви и щети.

Карти на сборните пунктове, на които да се събират хората след земетресения, готви Институтът по геофизика на БАН. Първите указания ще бъдат направени за София, а след това за всички останали по-големи градове, които се намират в сеизмичните райони на България.

Проектът е изготвен преди няколко месеца ("Труд" разполага с него). Той трябва да се реализира за 4 години и ще струва 2,5 млн. лева. Работната програма, която се нарича "Управление на сеизмичния риск на сгради", е предоставена и на президента Росен Плевнелиев.

Причината за изготвянето на програмата е, че в момента няма разработени прогнози какво може да се случи при силни трусове и най-вече какво се прави след бедствие, обясниха от института.

Има само различни общински и институционални планове за действие, които обаче, както се видя и след случилото се на 22 май земетресение в Перник, се знаят само от авторите им. Идеята на специалистите е в тези карти да се опише точно към кои места да се насочват живеещите от съответните кооперации и блокове по кварталите след трус - парк или градинка, площад. И всеки човек да знае къде е пунктът.

В убежищата на открито ще се осигурява спешната медицинска помощ. Там ще се съсредоточават доброволците на Червения кръст, полицията и всички останали спасителни служби, от които има нужда, според обстановката.

На тези пунктове ще се организират доставките на първите хуманитарни помощи, ще се дава подробна информация и т. н. Карти ще бъдат направени и за районите на болниците. 
Ще пресметнем при различни сценарии на земетресение какви ще са жертвите, броят на пострадалите, пораженията върху сградите, инфраструктурата, обясниха от Института по геофизика.

 Само така може да се направи и вярна картина за последващите спасителни действия. Това пък ще гарантира, че помощта за хората ще е адекватна. Учените ще изготвят и съвременни схеми за сеизмичните особености на региона, както и точни планове на риска при трус за всички сгради - обществени и частни.

Последното е най-трудната работа, защото трябва да се проверят всички строителни планове, които има в общините. От БАН още преди няколко месеца са разговаряли с кметицата на столицата Йорданка Фандъкова и тя е обещала съдействие.

Трусовете в Перник продължиха и вчера. Три по-силни разлюлявания разбудиха жителите на града за пореден път през нощта.

Първият беше половин час преди полунощ срещу петък и бе с магнитуд 2 по Рихтер. Малко по-късно в 1,49 ч земята отново се разлюля, този път с по-голяма сила - 2,5 по Рихтер. Третият трус бе в 10,08 ч сутринта с магнитуд 2,8-а степен по Рихтер. Паника в града нямаше.

Вчера стана ясно, че най-пострадало от силното земетресение е село Дивотино. 15 къщи са силно увредени в махала Бреста. Тепърва комисия ще установява дали ще се наложи те да бъдат разрушавани, или може да се размине само с укрепването им.

В домовете си не могат да влязат 50 души, тъй като сградите са опасни. Две къщи със сигурност ще бъдат разрушени, защото са безвъзвратно пострадали. 50 сгради в Перник вероятно ще бъдат съборени.

Две от тях са детски градини. По-голяма част от останалите са стари и необитавани. В общината вчера правеха планове къде да преместят децата от пострадалите училища, така че да завършат без проблем учебната година.

Досега в полицията няма сигнали за мародерство в изоставени жилищни сгради. Също така вчера стана ясно, че пострадалите от трусовете няма да плащат такса (15 лв.) за издаване на документ за данъчна оценка.

Слаб трус бе регистриран към 7,10 ч в Ямболско. Той е бил само 2-ра степен по Рихтер, усетен е на територията на Генерал Тошево, община Тунджа.

Валери Тодоров, шеф на БНР: БНР трябва да е с приоритет при криза

- Г-н Тодоров, как ще коментирате идеята на премиера полицейски патрули да информират с мегафони хората при бедствие?

- Смятам, че има по-лесен и ефективен начин да се информират хората за ситуацията и мерките за сигурност при бедствие. Програма "Хоризонт" на БНР има 100% покритие на дълги вълни в цялата страна. Именно националната сигурност е причината за излъчването в този диапазон.

В момента изграждаме и 100% покритие на "Хоризонт" на средни вълни. "Хоризонт" и "Христо Ботев" покриват между 80 и 90% от територията и населението на УКВ честоти, като достигат и до всички гранични райони. Имаме и 7 действащи регионални станции, които са с 24-часово излъчване, покриват по няколко области и са с дежурни новинари нонстоп.

Освен това във всички радиоточки из цялата страна са включени нашите програми. Те са и в мрежите на всички кабелни оператори. Излъчваме и в интернет, и в мобилната платформа на "М-Тел". Така на практика се гарантира не 100%, а 200% покритие и достъп на информацията до хората, независимо от това как и чрез какъв приемник слушат радио. Готови сме при бедствие от двете страни на границата веднага да създадем кризисен център в съответната наша регионална станция и в партньорско радио от другата държава.

А как ще получавате информация?

- Имаме горещи телефони, свързани с пожарната, геофизичния институт и МВР. Освен това разполагаме и с подземен обект, който може да се включи и да излъчва при извънредни обстоятелства. Но най-важното е, че не са необходими нито допълнителни инвестиции и особено усилия. Просто трябва приоритетно да се подава информация към нас. Заради спецификата на радиоизлъчването ние можем на мига да включим всяка от тези служби в ефир, като свържем всички наши програми в обща мрежа.

- Не трябва ли всички медии да имат равен достъп до информация?

- Тук става дума за бедствия и национална сигурност, а не за реклама. Това е функцията на обществените медии - те са част от националната ни сигурност.