Той е на 29 – една съдба във фотография (СНИМКИ)

Архив Пловдив

30-05-2012, 16:11

Снимка:

ПловдивУтре

Автор:

Десислава Стаменова

Всичко от Автора

Фотографии показват разни животи – на болен, на майка, на безработен

Той е на 29, казва се Добромир и живее в Пловдив. По ирония на съдбата името  не му е донесло много добро. Родил се е болен, има дегенерация на ретината и от 7 години е сляп.

Това не му пречи да чувства, да усеща, да чува, да пипа...

Добромир е един от многото, чийто живот се променя благодарение на проект.

Ще си кажете стига с тези проекти, европейски средства и т.н. И аз така си мисля, но когато видиш човек пред теб, който живее по-добре и лесно, който се усмихва повече, променяш отношението си.

Добромир участва в проект, финансиран по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". В Дневен център, създаден в Пловдив, се е научил на грънчарство. "Когато пипам и правя предмет усещам света около мен и вече виждам", споделя младият мъж. В Центъра е научил туристическите маршрути в града и даже да приготвя палачинки. "Аз много обичам, но е голяма битка с приятелката ми, защото тя не иска да готви", разказа през смях Добромир.

Историята му в проекта е разказана в ...снимка. Заедно със съдбите на други българи, които участват в различни дейности по Програмата за развитие на чомешките ресурси.

И за да се покаже, че има смисъл, фотографиите бяха подредени и официално открити в центъра на Пловдив. Всеки може да ги разгледа на пл. "Стефан Стамболов" (пред сградата на общината).

Разхождаш се и виждаш историята на 3 момчета и 4 момичета от Бургас, които са излезли от дома за сираци и вече живеят в семейна среда.

От друга фотография наднича многодетна майка, която благодарение на проекта изхранва децата си.

От ъгъла се усмихват три девойки, които са осъществили мечтите си. Едната е добра мажоретка, другата фотограф, третата се учи на счетоводство.

В Свищов по европроект са създали Център за обществена подкрепа за деца от 3 до 18 години. Там се справили толкова добре, че градът е номиниран за наградата "Златна ябълка" именно заради социалните дейности, които извършва Центърът.

57 000 българи са участвали в проекти, финансирани по ОП "Развитие на човешките ресурси", каза в Пловдив зам.-социалният министър Зорница Русенова.

До момента страната ни е усвоила 500 млн. лева от програмата или 21% от общия й бюджет.

"Усилията ни тази година са насочени към решаване на проблема с младежката безработица", коментира още зам.-министърът. Стана ясно, че ще се отворят схеми за хора до 29 - годишна възраст, както и за стимулиране на работодателите, които наемат млади българи.