Избрани Новини
Медсестрите стават джипита
В Испания например кварталите разполагат с Центрове по здравни грижи, чиято дейност се финансира от общината и по здравна каса. В тях работят медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, социални работници - според спецификата на местното население.
обяснява председателят на асоциацията Милка Василева. В Испания например кварталите разполагат с Центрове по здравни грижи, чиято дейност се финансира от общината и по здравна каса. В тях работят медицински сестри, акушерки, рехабилитатори, социални работници - според спецификата на местното население.
Сестра да смени джипито? Звучи като научна фантастика. Но в Европа се прави - касинките, освен хронично болни и изписани пациенти от болници, проследяват и бременни жени и родилки, разговарят със зависими от наркотици и алкохол, дават съвети на хора с наднормено тегло и т.н. В центровете се организират срещи, лекции за вредата от тютюнопушенето, за здравословно хранене и активен начин на живот.
"В Белгия и Франция пациентът заплаща нищожна част от услугите, които получава, и това го прави по-ангажиран", изтъква Милка Василева. А практиката показва осезаемо снижаване на смъртността от сърдечно-съдови заболявания, ранно откриване на тумори, намаляване на стреса.
"Родните пациенти тичат при доктор за най-малката болежка, докато в старите членки на ЕС щадят силите на лекарите за по-квалифицирани услуги", разказва Василева. В чужбина повечето общопрактикуващи доктори работят с медицински секретари, които вкарват информацията в компютъра. Затова пък джипитата поддържат топла връзка с центровете по здравни грижи. Например, когато се изписва пациент от болницата, докторът е длъжен да съобщи в съответното извънболничното звено. Прави се
индивидуален план за долекуване
съобразно състоянието на пациента. Близките пък получават напътствия как да се грижат за болния. Отчитането на дейностите става с три медицински листа - единият се дава на пациента, вторият остава за журнала на сестрата, а третият отива в общинските здравни власти.
От БАПЗГ предлагат още сестрите да се разделят на три категории - дипломирани сестри с базови теоретични знания и практически умения, сестри с първи сертификат за 5-годишно продължаващо обучение и сестри с два и повече сертификата за продължаваща квалификация.
"Заплащането на различните категории трябва да се различава, както е при лекарите - лекар с една специалност взима със 70 лв. повече от доктор без специалност, а медик с две и повече специалности взима още 50 лв. надбавка", обяснява Милка Василева. Тя допълва, че би било добре сестрите от втора категория да взимат
надбавка, равна на
10% от минималната заплата
за страната, а тези с два и повече сертификата - още 10% отгоре. От асоциацията настояват сестрите, които работят при джипитата, да получават заплатата си от НЗОК, а не от доктора. В момента имало семейни лекари, които плащат по 200 лв. месечно на сестрата, която им помага в кабинета.
Топ Новини