Избрани Новини
Екочиновници с яки бонуси
Плащано е за всяко съвещание, като има случаи в един ден чиновниците да се събират по няколко пъти. Членове на комисията са вземали пари и за съвещания, на които реално не са присъствали, понеже са били в отпуск, командировка или болничен.
Той е направен след проверка на приходите и разходите от тази дейност във ведомството на Нона Караджова в периода 2009 - 2010 г.Министерството управлява 26 концесии за минерална вода, както и тази за ски зоната над Банско, дадена на “Юлен”.
Според доклада раздаването на пари на служители за участие в комисията по контрол на концесиите е неправомерно, тъй като работата им в нея е част от задълженията им по трудов договор. Плащано е за всяко съвещание, като има случаи в един ден чиновниците да се събират по няколко пъти. Членове на комисията са вземали пари и за съвещания, на които реално не са присъствали, понеже са били в отпуск, командировка или болничен.
В одитирания период за всяко едно заседание на комисията са плащани средно по около 3550 лв. бонуси. Отделни чиновници са си докарвали по 790 лв. на месец над заплатата. Зам.-министър Ивелина Василева, която е председател на комисията от септември 2009 г., е получила 22 560 лв. за 94 заседания до края на 2010 г.
Проверката на Сметната палата показва, че тя не е присъствала на около 30 от тях, но е получила общо 6960 лв. Парите са били върнати от Василева, след като в края на миналата година одиторите представили на министерството предварителния си доклад.
Друга служителка на екоминистерството - Даниела Панкова, е получила 6000 лв. за заседания, на които не е присъствала. Парите не са били възстановени. Останалите неправомерно взети суми са между 480 лв. и 4560 лв. Състава на комисията, както и платените възнаграждения, са одобрявани от министър Нона Караджова.
Според Сметната палата комисията необосновано се е събирала по няколко пъти на ден. Едно от заседанията е било с единствена точка приемане на график на работата на органа, който е нарушен още на следващия ден.
Разходите за контрол на концесиите в екоминистерството постоянно растат при намаляващи постъпления, показва одитът на Сметната палата. За 2010 г. приходите от концесионери са намалели с близо 446 000 лв. до 2,48 млн. лв. Разходите са нараснали с около 70 000 лв. до 368 606 лв.
Сравнение с министерството на регионалното развитие показва, че там 10 пъти повече договри се управляват с два пъти по-малко пари. Контролирането на 1 концесия от екоминистерството през 2010 г. струва средно 13 652 лв., а от регионалното - 561 лв. По някои от договорите на ековедомството не е постъпил и 1 лев приход.
Сметната палата е установила и пропуски при осчетоводяването на постъпленията и разходите от концесии. През 2010 г. в бюджета са записани почти 4,77 млн. лв. банкова гаранция по концесията на “Юлен” за ски зоната над Банско. Проверка показва, че тази гаранция не е налична, а обяснението е, че е освободена през 2005 г. на основанието на писмо от фирмата, че е изпълнила инвестициите си по договор.
Топ Новини