Цигареният дим излезе на чист въздух

Архив Бургас

02-06-2012, 12:28

Автор:

в. Труд

Всичко от Автора

Заради предварителната кампания и ранното оповестяване на проверките обаче заведенията видимо бяха подготвени за забраната.

От 00.00 ч на 1 юни влезе в сила забраната за пушене на закрити обществени места. Веднага след полунощ здравни инспектори от цялата страна, подкрепени от полицаи, започнаха да проверяват дали ограничението се спазва. 

Заради предварителната кампания и ранното оповестяване на проверките обаче заведенията видимо бяха подготвени за забраната. Глобата за посетителите е от 300 до 500 лв., но при повторно нарушение тя може да скочи двойно. 
За фирмите санкциите, предвидени в закона, са от 3000 до 5 000 лв. при първо нарушение и до 10 000 лв. при повторно. 
 
70 души проверяват дали в почти двумилионна София се спазва забраната за пушене на закрити обществени места. Толкова са здравните инспектори, втурнали се на лов за пушачи нарушители. За да спазят правилата, в деня на детето стотици столичани притичваха през час пред сградите на офисите си, за да издърпат набързо по един “фас”. Същото правеха през нощта пушачите - клиенти на заведенията.

Към обед вчера бяха проверени 225 обществени обекта. Още през нощта беше съставен първият акт за нарушение, а други три - в ранните часове на деня, съобщи министърката на здравеопазването Десислава Атанасова. До късния следобед във ведомството  продължаваха да събират информация за проверките и актовете.

По думите на министърката в Пловдив работят 30 екипа и до обед са проверили 127 обекта. Там нарушелите са били двама. Във Варна работят 15 екипа, които са проверили 151 обекта до обед и е бил съставен един акт. 

“От всички направени проверки се установява съвсем малък процент на нарушители, което е прекрасно. Явно всички са запознати, че законът е влязъл в сила, тоест имат лична отговорност и към собственото си здраве, и към здравето на околните”, доволна беше Атанасова.

Всеки един от 30-те екипа в Пловдив е съставен от двама души и при необходимост ще бъде оказвано съдействие от служители на полицията, съобщи д-р Галина Карауланова от дирекция “Профилактика на болестите и промоция на здравето” към регионалната здравна инспекция под тепетата, цитирана от агенция “Фокус”.

Собственици на кафенета и кръчми в Пловдив, които имат допълнителни покрити пристройки, са започнали да премахват покривите на заведенията си, за да могат да увеличат пространството за пушене на клиентите им, съобщи “Дарик”. Това ще им помогне през лятото, но да му мислят през зимата, коментираха минувачи.
 Контролът дали законът се спазва ще продължи и няма да е само в рамките на няколко дни, обеща още Десислава Атанасова. Според министърката, ако е необходимо, по Черноморието ще бъдат подсилени проверяващите екипи, защото през лятото там има повече посетители в заведенията. Открит е и телефон за сигнали: 070020009 на цената на градски разговор. 

“Освен че ще бъде санкциониран клиентът, ще бъдат глобени и собствениците на заведения”, припомни Атанасова. И добави, че самата тя ще пуши вкъщи.

Студентски град мина на чай

Демонстрация по пушене на чай “Ърл грей” направиха пред здравните инспектори управителят и посетителите на заведение “Блазе” в столичния Студентски град. Това се случи буквално в първите минути на 1 юни, когато влезе в сила на забраната за тютюнопушене. 
Първоначално охраната не пожела да пусне двете здравни инспекторки. Наложи се до тях да застанат полицаи от 7-о районно. После пред инспектор Дора Антова се появи човек, представящ се за управител, който демонстративно запали саморъчно свита цигара. След като му поискаха документите, той призна, че не е никакъв управител, и заведе проверяващите до истинския. “Докато стигнем, ни показа какво пуши - чай. И даже ни предложи да ни свие такива цигари. Естествено не можем да глобим нито него, нито останалите посетители, които пушеха демонстративно “цигарите”, защото законът забранява тютюнопушенето, а не изобщо пушенето. Но във всеки случай всичко бе направено явно демонстративно”, оплака се инспекторката. Журналисти не бяха пуснати в заведението. 

Проверките на Районната здравна инспекция в нощните заведения на Студентски град бяха направени веднага след полунощ. Появата на ескорт, воден от полицейски патрул, придружен от коли на Би Ти Ви, БНТ и други медии, нямаше как да не направи впечатление на посетителите и персонала на заведенията по “улицата на греха” в Студентски град, където са съсредоточени повечето нощни заведения. Но се оказа, че те са добре подготвени за визитата. В първото проверено - “Ориент клуб 33”, всичко бе изрядно и дори нещо повече - големи надписи на входа предупреждаваха клиентите, че тютюнопушенето в заведението е строго забранено. Такива надписи имаше и на всяка маса. Предупрежденията не са задължителни - законът изисква единствено да няма пепелници по масите. Ако такива бъдат открити, глобата за собственика на заведението е от 3000 до 5000 лв. още при първото нарушение. 

Пред повечето заведения беше пълно с пепелници. Управителите обясняваха, че ще прилагат към излизащите досегашната си политика за хората, които напускат заведенията за малко - ще бият печати по ръцете им или ще раздават гривни. Местата на открито видимо бяха увеличени.
 
Около масите по тротоарите се бяха събрали и пушачите от заведенията по известната с баровете си софийска улица “Цар Иван Шишман” въпреки липсата на проверяващи, видяха репортери на “Труд”. Някои от тях “тренираха” за новите правила и преди полунощ, въпреки че забраната за пушене на закрито още не беше влязла в сила. Пред част от заведенията хората бяха повече от клиентите вътре. По масите в затворените помещения нямаше пепелници. 

Някои заведения обаче не бяха махнали лепенките по прозорците, на които пише, че вътре се пуши, и заради това не се пускат клиенти под 18 години. Стикерите бяха задължителни по старите текстове на закона, които позволяваха на малките кръчми и кафенета да не обособяват зона за непушачи.

Дали заради информациите за масови проверки и глоби, или подтиквани от гражданска съвест и дисциплина, пушачите, седнали на закрито, нямаха нужда от покана да напуснат заведението, за да запалят цигара. След полунощ те чинно излизаха и се събираха на групички на тротоара или в градините на баровете. Общата им съдба провокира социални контакти с непознати, а основната тема на разговорите естествено беше забраната за пушене. 

“Никъде вече не може да се пали цигара на закрито, но това не ми пречи”, каза клиентка. Други обаче веднага опонираха, че сега излизат с удоволствие да попушат на чист въздух, но няма да е същото на студа през зимата. 
 “Разбирам, че управляващите искат да се погрижат за здравето ни, но това ли е най-големият проблем на държавата в момента”, недоволстваше младеж.

Тълпи от пушачи имаше и пред дискотеките в центъра. Спазването на забраната в тези заведения се определя като най-голямото предизвикателство при прилагането на закона.

Страничният ефект се оказа за сметка на чистотата на улиците. Групичките пушачи масово изхвърляха фасовете си директно на тротоара или в близките кашпи с цветя. Само отделни заведения предвидливо бяха оставили няколко пепелника на маса на улицата. Пострада и спокойствието на живеещите в къщите около баровете. Разговорите на пушачите огласяха тихите иначе улици чак до малките часове. 

Дали заради хубавото време или заради забраната, вчера преди обед в София пушачите по кафенетата в центъра също бяха седнали на открито. Димящи групички се оформиха и пред офисите и административните сгради.

Собственици на заведения масово декларираха, че ще спазват закона и няма да допускат дим в сградите, но продължават да не одобряват решението на управляващите. Мотивите им - пушенето е личен избор и след като има обособена зона за любителите на тютюна, така че димът да не пречи на останалите, не е необходимо те да се задължават да излизат навън.

Коалиция "Пушачи" в парламента

Кошчето на тротоара срещу служебния вход на парламента обедини депутатите в нова парламентарна група “Пушачи”. Тя бе сформирана от народния представител от “Атака” Венцислав Лаков. Върху кошчето националистът дори залепи бележка с надпис “ПГ Пушачи”.

“Тя е интерпарламентарна група и като всяка ще заседава където и когато трябва”, обясни Лаков. Според него сега трябва да се помисли и за тента, която да пази пушачите от дъжда.

Сред първите, които запалиха цигари отвън, бе соцдепутатката Корнелия Нинова. “Един път и Борисов да си даде правилна самооценка.” Така с фас в уста тя коментира изказването на премиера, който в четвъртък заяви, че “който пуши на закрито, е простак”. 
Колежката  от БСП Мая Манолова вчера официално обяви, че завинаги отказва цигарите. “Това е първото и вероятно единствено решение на ГЕРБ, което няма да оспоря”, каза тя пред “Труд”. На моменти до кошчето пред НС имаше повече депутати, отколкото в пленарната зала.  Министърът на културата Вежди Рашидов коментира, че вече ще пуши пред ведомството, “измъчвайки се”. “Аз съм страстен пушач, но законът е закон”, лаконичен бе той.

“В министерството ми не се пушеше още преди забраната. И да пушат - се крият, защото аз не съм пушач и ги преследвам като империалист”, каза земеделският шеф Мирослав Найденов.

Затворници ще пушат само денем

Забраната на тютюнопушенето мобилизира и управата на затвора в Бобов дол, който трябва да пригоди разпоредбата към специфичните условия, сподели шефът на тюрмата Александър Апостолов, който не е пушач. 

“За администрацията е ясно - вътре няма да се пуши. Но за изтърпяващите присъди трябва да се създадат специален ред и изисквания. Ще издадем нова заповед - затворниците не могат да пушат в килиите и коридорите и следва да им се направят достатъчно места на открито”, каза Апостолов. 

В момента в затвора в Бобов дол присъди изтърпяват 530 мъже. Проблемът обаче е, че те ще могат да пушат на открито само през деня. Според вътрешния правилник затворниците си лягат в 22,30 часа и след това няма как да бъдат пускани изобщо извън килиите им, камо ли на открито. 

Досега имало килии за пушачи и за непушачи. Не се е пафкало в коридорите и фоайетата, но за килиите нямало забрана, сподели доскорошният началник на комплекса Борислав Зебеков. Така е и със седемте осъдени на доживотен затвор без право на замяна, които са всеки сам в килия. “Който е пушач, си пуши вътре, в килията - как да го измислим друго”, отбеляза Зебеков. 

Собственици на заведения в Кюстендил вече прилагат хитрости срещу забраната. Плъзгащи се прозорци, които се издърпват докрай и сенници от покрива превръщат затворените пространства в открити тераси. Така на масите може да се пуши. За зимата все още не се мисли. Клиенти в едно от бистрата се оплакаха, че сенниците пречат на четенето, защото вътре е по-тъмно. 

“Ще пушим отвън, а зимата ще тракаме със зъби, но пак ще димим”, каза пенсиониран военен лекар, който неизменно всеки ден чете вестници, пушейки настървено в кафене на пъпа на града.

Кюстендил е първият български град без тютюнев дим - пушенето на закрити площи бе забранено със специално решение на общинския съвет още от 1 юли 2010 г., така че пушачите свикнаха с ограниченията.