Българчетата с 10 кг над нормата

Архив Бургас

03-06-2012, 08:40

Снимка:

pravda.bg

Автор:

в. Монитор

Всичко от Автора

Българчетата на възраст от 11 до 17 години тежат между 7 и 10 кг повече, отколкото връстниците си в Австрия, Франция, Румъния, Полша и Скандинавските страни.

Българчетата са едни от най-пълните деца в Европейския съюз. Те са на пето място по затлъстяване и наднормено тегло в общността.

Това съобщи  председателят на Българската асоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Светослав Ханджиев, позовавайки се на данни от проучване на Центъра за здравна информация и анализи. Резултатите от него той съобщи вчера по време на ХІ национален симпозиум по проблемите на храненето и метаболитните заболявания.

По-тлъсти от нашите хлапета са само децата в Гърция, Ирландия, Великобритания и Италия. Българчетата на възраст от 11 до 17 години тежат между 7 и 10 кг повече, отколкото връстниците си в Австрия, Франция, Румъния, Полша и Скандинавските страни. Това е и основната причина те да са сред най-засегнатите от диабет тип ІІ, хипертония и сърдечносъдови заболявания

Още към 7-годишна възраст 30,6% от децата у нас са с наднормено тегло, от тях 17 на сто са със свръхтегло, а 13,6 процента - със затлъстяване, показват резултатите от проучването. Оказва се, че затлъстяването се е увеличило двойно за 10 години. В същото време само 24% от първокласниците спортуват или са записани в клубове за танци, но 54 на сто от хлапетата гледат телевизия по два и повече часа всекидневно.

Такива проблеми имат и около 17 на сто от 15-годишните момчета и близо 13 на сто от момичетата на същата възраст в страната.

Децата пълнеят не само от нездравословно хранене, но и от стрес и потискани емоции. Те са и в основата на ранното развитие на хипертония. У нас най-малкият пациент с високо кръвно е на 10 години.

Същевременно всеки 15-и тинейджър е вдигал поне два пъти кръвно до навършване на пълнолетие. Не само родителите, но и педиатрите рядко се сещат да им го премерят, когато детето се оплаква от главоболие.

Пържените и мазни храни, чипсовете, белият хляб и сладкишите, и обездвижването обаче, остават основна причина за трупане на излишни килограми в ученическите години.

Децата и юношите дебелеят, дори и да се подложат на строга диета, ако майката е била прекалено пълна по време на бременността, каза още проф. Светослав Ханджиев.

За да не се случва това, по време на бременността тя не бива да качва повече от 15 кг., подчерта диетологът и припомни, че бебетата на пълните жени впоследствие са по-уязвими от диабет.

 

Ученият препоръча на децата да се дава пълномаслено прясно мляко, тъй като то е основният доставчик на витамин Д и Е в организма, регулира обмяната на веществата, засища бързо и така предотвратява тъпкането с нездравословни храни по всяко време на деня.