Избрани Новини
Путин стопля отношенията между Русия и Китай
Днес Китай е най-големият търговски партньор на Русия. Очакванията са към 2015 г. двустранната търговия между Москва и Пекин да нарасне до 100 милиарда долара
Владимир Путин започна двудневната си визита в Пекин. Двата гиганта се радват на бързо развиващи се връзки между икономиките и върху това, вероятно, ще се акцентира в официалната среща. Страните ще обсъдят и общите интереси около Сирия.
Русия и Китай неотдавна спореха около общата си граница, която е дълга 4000 километра. Днес двустранната търговия между Москва и Пекин се развива бързо, нараства сътрудничеството в сферата на безопасността и двете държави все по-често намират общ език срещу Запада и опитите му да диктува условията на световния ред.
“Русия по-лесно разговаря с Китай, отколкото със западните ни партньори. Путин смята, че Русия и Китай са два гиганта, носещи огромна обща отговорност” за редица важни въпроси, споделя Сергей Марков, съветник на Путин и заместник- ректор на Руския икономически университет “Плеханов”.
“Фактите са следните: западната икономика преживява криза, а в Азия се наблюдава ръст. С това се оправдава визитата на Путин в Пекин – ние се надяваме на качествено подобряване на отношенията ни с Китай”, заявява той.
Главната тема на пекинските вестници днес е Сирия, заради която Русия и Китай започнаха спор с много западни държави. По време на срещата в края на миналата седмица с новия президент на Франция Франсоа Оланд и с канцлера на Германия Ангела Меркел, Путин се обяви против новите санкции и международната интервенция, насочена към отстраняване от властта на сирийския лидер Башар Асад. Той заяви, че вместо интервенция, световната общност трябва да реализира мирния план, формулиран от специалния посланик на ООН Кофи Анан.
“Русия има със Сирия дългогодишни добри отношения, но ние не подкрепяме нито една от страните, която тласка към гражданска война”, каза Путин по време на срещата си с Меркел на 1 юни, за което съобщи официалния сайт от Кремъл. “Днес ние виждаме нарастваща вероятност от гражданска война, а това е твърде опасно. Анан, бившият генерален секретар на ООН, е много опитен човек. Мисля, че трябвада му помогнем. Нашата задача е да прекратим насилието, откъдето и то да произхожда”, каза Путин.
Подобна позиция е почти 100 процентно съвпадение със становището на Китай по темата. Ето какво съобщава по този повод вестникът на Комунистическата партия на Китай The Peoples Daily: “ Днес най-реалистичният изход за регулиране на сирийския проблем се заключава в шестте пункта на Анан и неговия мирен план”, - пише изданието.
Но съществува и друг пункт, около който Путин днес е в Пекин– двустранната търговия между двете страни. В миналото обемът между двата гиганта е в размер на 80 милиарда долара. Днес Китай е най-големият търговски партньор на Русия. Очакванията са към 2015 г. двустранната търговия между Москва и Пекин да нарасне до 100 милиарда долара.
Путин води със себе си в Пекин и Владимир Якунин, шеф надържавната компания “Руски железници”. Той е автор на амбициозния и многомилиарден проект за свързването на Виена с руския Далечен Изток. Проектът е измислен преди десет години и за първи път ще позволи осъществяването на сухопътни превози дори на най-големи товари между Западна Европа и ИзточнаАзия.
Но много експерти смятат, че разцветът на руско-китайските отношения са измамни. Според тях причина за тяхното оптимизиране в момента е голямото количество политически спорове със Запада и разгърналата се финансова криза.
Топ Новини