Регистрацията на кола подлуди пловдивчанин, съди държавата в Страсбург

Архив Пловдив

07-06-2012, 06:13

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Трябваше ли задължително да сменяме регистрационните табели с номера на колата?...

Съдебни неволи, ядове и сърдечно заболяване заради регистрацията на кола накараха пловдивчанин да съди България в Страсбург.

Всичко започнало през 2007 г.

Димитър Митев от Пловдив е спрян от КАТ около Габрово и му е съставен акт, заради непререгистриран автомобил. Отнет му е контролният талон, без който няма право да управлява никакво МПС.

Автомобилът му, обаче, е бил надлежно регистриран в КАТ – Пловдив през 1996 г. През 2000 г. МВР приема Наредба I – 45, в съответствие с която всички регистрирани до този момент автомобили в България подлежат на пререгистрация и подмяна на табелите /номерата/. Но съгласно чл. 141 от Закона за движение по пътищата регистрацията на автомобилите е безсрочна и следователно те не подлежат на пререгистрация и подмяна на регистрационните табели. Мъжът подал възражение срещу акта. В отговор Районното полицейско управление Габрово му наложил наказателно постановление и Заповед за прилагане на принудителна административна мярка – спиране на автомобила от движение.

Димитър Митев обжалвал наложените му наказания пред Районен съд Габрово, който с Решение 23 от 2008 г. отменил Наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно. След влизането в сила на съдебното решение пловдивчанинът поискал от РПУ Габрово да отмени наложената му административна мярка (спиране на автомобила от движение), но получил отказ под предтекст, че съгласно Наредба I – 45 на МВР регистрационните табели трябва да отговарят на българския държавен стандарт. Съгласно чл. 5 от Закона за стандартизацията обаче прилагането на стандартите в България е доброволно.

И тъй като съдебното решение отменило само Наказателното постановление на РПУ Габрово, пловдивчанинът се обърнал към Габровския Районен съд с искане за допълване на съдебното решение и за отмяна на акта за спиране на автомобила от движение. Съдът отказал да отмени акта, тъй като това трябвало да стане по административен път от висшестоящ орган.

Тогава Митев подал жалба до директора на Окръжна дирекция на полицията, който със Заповед 369 от 2008 г. отменил въпросната заповед като незаконосъобразна. Пловдивчанинът отново можел да ползва личния си автомобил, въпреки липсата на нови регистрационни табели.

Междувременно нервите на човека вече били изпилени до краен предел и здравето му силно се влошило. Кардиолог установил, че Митев има “церебрална съдова недостатъчност”. Специалистът бил убеден, че мъжът е прекарал лек инфаркт на крак.  Проблемите със сърцето на Митев престанали в началото на април, когато станало ясно, че санкциите на МВР срещу него са отменени. 

На 31 май 2009 г. Димитър Митев отново бил спрян от полицаи. Този път те били от РПУ Карлово. Проблем били същите стари табели на автомобила. Митев носел със себе си документите – съдебното решение и заповедта, с която са отменени като незаконосъобразни издадените от РПУ Габрово НП и ЗППАМ. Спрелите го полицаи демонстративно и арогантно не пожелали дори и да ги погледнат, въпреки настойчивите молби на Митев. Отново бил съставен акт. Когато Митев прочел мотива в него отново им предложил да погледнат заповедта на директора на ОДП – Габрово за отмяна на спирането от движение на автомобила, но полицаите не пожелали. Униформените иззели не само талона на автомобила му, но и контролния му талон, без който документ по закон Митев не можел да управлява никакъв автомобил.

Човекът подал възражение. Този път до началника на РПУ Карлово. В отговор получил писмо, с което го уведомявали, че автомобилът му отново е спрян от движение и регистрацията му е прекратено служебно. Димитър Митев този път бил потресен. Това му се случвало за втори път. Основанията били еднакви.

Пловдивчанинът не можел да остане без автомобил и отново бил принуден да се обърне към съответния районен съд.

С решение 148 от 15.12.2008 г. Карловския районен съд отменил наложеното му Наказателно постановление като незаконосъобразно. Решението влязло в сила в началото на януари 2009 г. На 6 януари 2009 г., след няколкочасова разправия в Окръжна дирекция на полицията бил принуден да напише Заявление и след повече от седем месеца най-после му били върнати талона на автомобила и контролния талон. За разлика от ОДП Габрово, ОДП – Пловдив не издал документ, от който да е видно, че е отменено мистериозното “спиране от движение” на автомобила му. Всички тези и още много неспоменати разправии, заплахи и административен тормоз, както и невъзможността да осъществява обичайната си търговска дейност и семейството му да ползва единствения автомобил, освен че му причинили имуществени вреди, се отразили и на здравословното му състояние. Митев започнал да получава сърдечни пристъпи и често прибягвал до Бърза помощ.

Пловдивчанинът се обърнал към Административния съд в Пловдив с иск да му бъде присъдено обезщетение за претърпените от него имуществени и неимуществени вреди. Но искът му бил отхвърлен. Съдът оставил без коментар мистериозното спиране на автомобила и изземването на документи, без които човекът не можел да управлява МПС.

Но Митев така бил набрал ярост срещу несправедливостта, че подал касационна жалба до Върховния административен съд, който образувал по случая дело. ВАС потвърдил решението на Пловдивския административен съд и отхвърлил жалбата на Митев.

Днес Димитър Митев съди държавата в Страсбург.

Позовава се на чл.1, ал.1 от Закона за отговорност на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), действащ в България, а именно: “Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност”.

Адвокатите му са сигурни, че ще спечели делото.