Избрани Новини
Русия ще строи блок в АЕЦ Козлодуй
"Клиентът винаги е прав. Срещу вашите пари, изпълняваме какъвто искате каприз", заяви шефът на "Росатом"
Това заяви ръководителят на "Росатом" Сергей Кириенко, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Клиентът винаги е прав. Срещу вашите пари, изпълняваме какъвто искате каприз", заяви шефът на "Росатом", но предупреди, че изграждането на блока в Козлодуй изисква продължителна подготовка.
"В най-добрия случай работата ще започне след три-четири години", уточни той и добави, че подготовката вече е в ход, а стопанските „субекти работят по уреждането на съществуващите въпроси, като заплащането на завършената вече работа".
Според Сергей Кириенко изграждането на нов блок за АЕЦ „Козлодуй" „не е добре обосновано от икономическа гледна точка".
„АЕЦ „Белене" беше най-евтиния проект за подобно съоръжение в Европа и не изискваше инвестиции от България. Всички останали централи струват по-скъпо", твърди директорът на „Росатом".
Въпреки това "Росатом" гледа положително на плановете на България да построи нов блок на АЕЦ „Козлодуй". „Това е право на правителството на България и ние се отнасяме към него с пълно уважение", отбеляза Кириенко.
Кириенко е потвърдил, че компанията вече е била уведомена за намеренията на българските власти да построят едни блок в АЕЦ „Козлодуй".
Преди два дни от Москва дойде новината, че България е предложила на руската държавна корпорация "Росатом" да участва в изграждането на седми реактор на АЕЦ „Козлодуй". Това беше съобщено от заместник генералният директор на "Росатом" Кирил Комаров.
„От българите имаме предложение да обмислим наше участие в изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй". Смятам, че въпреки отказа на България да строи АЕЦ „Белене" нашето сътрудничество ще продължи и за това има перспективи", каза Комаров.
Всички предпоставки сочат, че е по-изгодно изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй". Това каза пред журналисти в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Имаме регистрирана проектна компания още отпреди един месец, има създадени екипи, междуведомствени работни групи с участието на експерти от поне 5 - 6 министерства, подготвят се документите за социално-икономическите анализи.
„Идеята за седми блок е - да имаме хибриден проект, в който да използваме реактора за „Белене", който е вече почти готов, и да диверсифицираме проекта с различна неядрена част. Той ще бъде изграден от „Атомстройекспорт", най-вероятно", допълни министър Добрев.
На въпрос - дали ще е по-изгодно икономически изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй", Добрев каза: „Ще покажат анализите, но всички предпоставки сочат точно натам. Там имаме изградена инфраструктура, имаме съоръженията за присъединяване".
Според него - условията за допълнителен блок на готовата вече площадка в АЕЦ „Козлодуй" са много по-добри, отколкото тези в Белене.
„Нямаме още конкретни разчети колко ще струва, но това ще зависи каква ще бъде неядрената част, колко ще струва тя. На този етап ние знаем само колко струва ядрената част, защото тя би струвала толкова, колкото ще струва и в Белене", заяви Делян Добрев.
„Да разрушим дворците, за да направим колибите". Това преставлява АЕЦ „Козлодуй" като решение, заяви пред журналисти в парламента депутатът от ПГ на Коалиция за България и министър на икономиката и енергетиката в правителството на Тройната коалиция Румен Овчаров.
„Приказването за „Козлодуй" е абсолютно безсмислено, защото няма още нито един официален акт на българското правителство, който да казва, че ще се строи 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй".
„В „Белене" имаме готова площадка, която е лицензирана, имаме инвеститор. Ние унищожаваме готов проект, за да ходим да гоним дивото някъде неопределено в бъдещето. Нямам никакво съмнение, че площадката, теренът и готовността на проекта „Белене" са в пъти по-високи, отколкото хипотетичния реактор в Козлодуй", каза Овчаров.
„Всичко са просто празни приказки. Решението на Министерски съвет отпреди два месеца е просто решение, че ще има решение - някога, когато министърът внесе в съответствие със Закона за използване на атомната енергия за мирни цели съответния проект за решение. Той не го е внесъл, така че цялото това приказване за мен е поредната шепа пясък в нашите очи, да си мислим, че нещо се случва - нищо не се случва", посочи Овчаров.
„Какво й е на руската страна - ако й кажете да строи атомен реактор на Луната, ако има кой да плати, и там ще го направят".
Може би смесената технология би могла да бъде изгодна, ако се използва по-ефективно оборудване, например, турбина с по-висока мощност, с по-голям коефициент на полезно действие и т. н., но това не е направено досега. Правенето не експерименти в България за мен не е добър вариант, заяви Овчаров.
Запитан дали руският реактор предполага възможността да се прави хибридна технология, Овчаров посочи, че няма проблем. Втората част няма проблем да бъде и руска, въпросът е, че все още не е направена никъде, допълни той.
Първи по време на заседанието на Инициативния комитет подписи „за" референдума положиха представителите на медиите.
Топ Новини