Надзирателите: До кога ще рискуваме живота си за стотинки?

Архив Пловдив

10-06-2012, 17:37

Автор:

СофияУтре

Всичко от Автора

Пред Министерството на правосъдието се събраха няколкостотин служители от затворите във Враца, Стара Загора, Пловдив, София, Сливен, Бобов дол, Бойчиновци, Благоевград

Служители в затворите от 12 града протестираха пред сградата на Министерството на правосъдието. Протестът беше под надслов "Европа и за нас", съобщи СофияУтре. Работещите в местата за лишаване от свобода искат решаване на натрупали се с времето проблеми.

Според тях липсва диалог с министъра на правосъдието и министъра на финансите във връзка с предоставяне на необходимите допълнителни средства от централния бюджет за 2012 г. за обезпечаване на различни дейности, както и за увеличаване на социалните плащания, които не са индексирани от над 10 години.

Протестиращите заявиха, че исканията им са от социален и професионален характер, не са насочени срещу настоящото управление и нямат политически оттенък. Пред Министерството на правосъдието се събраха няколстотин служители от затворите във Враца, Стара Загора, Пловдив, София, Сливен, Бобов дол, Бойчиновци, Благоевград.

„Проблемите в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и Главна дирекция "Охрана" не са само парите за социални плащания. Ние настояваме за реално необходимото финансиране за 2012 година, за обезпечаване нормално изпълнение на дейностите и прилагане на наказанията", заяви председателят на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България Иван Петров. За капиталови разходи през 2012 година в ГД "Изпълнение на наказанията" е предвидена сума от 1,5 милиона лева.

Тя трябва да бъде разпределена в 14 затвора, над 40 следствени ареста и около 28-30 пробационни служби, подчерта Петров. По думите му в България един надзирател отговаря за между 80 и 250-300 затворници. Липсват медицински персонал, лекари, психолози, психиатри и всичко това води до огромно натоварване и невъзможност за ползване на отпуските, оплакаха се надзирателите.

Един затворник струва на държавата между 800 и 1000 лева на месец, каза ще Иван Петров. Заплатата на надзирателите е между 500 и 750 лева с всички добавки. "До кога ние ще работим при тези нечовешки условия? До кога? И докато под натиска на нашите европейски партньори нещо се променя, за нас няма пари. В поста, на който стои надзирателят няма елементарна чешма, на която да си измие ръцете.

До кога? До кога все за нас няма да има пари, пита Иван Петров. - Липсват елементарни средства, това са прословутите ръкавици. Всеки задържан под стража в следствените арести и всеки затворник по закон трябва да бъде обискиран по закон няколко пъти. За да бъде обискиран този човек, ние със собствените си ръце трябва да извършим този обиск.

В голямата си част наркозависимите са болни най-малко от хепатит, ХИВ, туберкулозата започна да се завръща, а ние сме длъжни да окажем и помощ при едно самонараняване или сбиване. Представете си, че човекът се е самонаранил и чисто човешки трябва да му помогна, но как да му помогна като аз нямам едни елементарни гумени ръкавици, които струват стотинки", разказа Петров. След което последваха викове "Ууу".