Избрани Новини
"Берета трейдинг" обвини служител за взривовете край Петолъчката
Прокуратурата може да разследва и вътрешното министерство заради експлозиите
Това заявиха вчера от компанията в специално съобщение до медиите. То бе разпространено часове след като зам. главният прокурор Бойко Найденов, който наблюдава разследването на инцидентите, заяви пред Дарик радио, че във взривените складове са вършени сериозни нарушения.
"Тотално и крещящо нарушаване на правилата за работа при унищожаването на боеприпаси е установило разследването", заяви обвинителят, но отказа да даде подробности. Найденов отбеляза само, че разследващите са се натъкнали на "интересни находки". "Просто в момента искам да ги закрепим по възможно най-добрия процесуален начин. Говорят за това, че има виновни лица за това, което се е случило", обтекаемо обясни той.
Няколко часа по-късно от "Берета трейдинг" обявиха, че въпреки изричната забрана работник на фирмата се опитал да унищожи снаряд и така е предизвикал взрива. От писмото на фирмата става ясно, че са получили от МО различен тип боеприпаси от описаните в договора за утилизация. "Предаването на боеприпасите в поделението става в присъствието на комисия от представители на МО, но без представители на фирмата. В протоколите, издавани от тази комисия, никъде не е отбелязано, че е имало различни боеприпаси", обясниха от "Берета". Различните боеприпаси били отделени, за да бъдат представени на комисията към военното министерство. Междувременно обаче работникът се опитал да унищожи един от тези снаряди "на собствена отговорност" и предизвикал експлозиите.
"Един от работниците допуска чисто човешка грешка. Пренебрегнал е най-елементарните мерки за сигурност от основния инструктаж за безопасна работа с боеприпаси и технологичната дисциплина. Това е предизвикало и злополуката", обясниха от фирмата. Според тях това било подкрепено и от свидетелски показания. От "Берета трейдинг" заявиха още, че изпращането на различни боеприпаси и инциденти с тях са се случвали и в "Дунарит", която също се занимава с утилизация. "За наличието на различни боеприпаси от тези, за които фирмата е сключила договор, отговорността е на МО", са категорични от компанията.
Действията на МВР също може да бъдат разследвани, обяви Бойко Найденов. По закон вътрешното министерство контролира фирмите, които се занимават с утилизация. На въпрос дали може да се търси отговорност и в контролния орган, Найденов отговори: "Аз държа да изследваме и тази насока, тъй като не е допустимо в мирно време цели градове в България да бъдат евакуирани, децата и жените да се чудят какво става, защо са тези взривове".