Русия насочва оръжие за защита на Сирия

Архив Пловдив

17-06-2012, 07:35

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Отбранителните ракетни системи могат да се използват за унищожение на самолети и кораби на противник

В петък водещият руски търговец на оръжие съобщи, че фирмата му насочва към Сирия най-съвършените отбранителни ракетни системи, които могат да се използват за унищожение на самолети и кораби на противника, ако САЩ  или някоя друга държава се опитва да се намеси в конфликта,  за да преустанови спиралата на насилие в страната.

“Бих искал да кажа, че това оръжие – е наистина добро средство за отбрана, надеждна защита против морските и въздушни атаки, - заяви в интервю Анатолий Исайкин, генерален директор на “Рособоронаекспорт”. – Това не е заплаха, но тези, които планират нападение, ще трябва да се замислят”.

Доколкото отбранителните системи не се смятат за най-съвременните, изявлението на г-н Исайкин има по-скоро символичен характер, пише The New York Times. Изказването добавя нова хладина в отношенията между Вашингтон и Москва в навечерието на първата среща на президента Барак Обама и президента Владимир Путин в мексиканския град Лос- Кабос следващата седмица.

Изявлението на  Исайкин прозвуча само няколко дни след като Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън засили дипломатическия натиск върху Русия – защитницата на Сирия, изразявайки твърдата си критика по адрес на Кремъл, заради доставката на бойни въртолети на Дамаск. Всичко това се случи на фона на информацията, че Москва се готви да изпрати морски десант в сирийското пристанище Тартус в името на безопасността на военните обекти и инфраструктурата, ако възникне необходимост за това.

Представителят на Министерството на отбраната на САЩ Джордж Литъл отказа да коментира изявлението на Исайкин.

Александър Голц, независим военен експерт от Москва, смята, че доставката на въоръжение за Сирия “без съмнение” трябва да послужи като предупреждение към западните държави, които вече обсъждат възможността за военна намеса.

“Разглеждайте тези изявления на Русия като форма на сдържаност по отношение на Сирия, - каза той.- Те демонстрират на другите държави следното: че вероятността последните да понесат огромни загуби е значително увеличена”.

По време на цялата сирийска криза Русия твърдеше, че оръжието, което тя доставя на изолираното правителство на Башар ал-Асад, е по същество с отбранителен характер, и че това оръжие не се използва от сирийските власти за потушаване на опозиционното въстание.

Исайкин акцентира върху горното твърдение, но го направи така, че думите му могат да се интерпретират като предупреждение към Запада, заради евентуалната военна намеса във вътрешните работи на Сирия, подобно на намесата, в която Муамар Кадафи изгуби властта си в Либия. Путин смята действията на Запада в Либия като нарушаване на суверенитета, което не бива да се повтаря.

И все пак, доколкото от Сирия ежедневно тръгват новини за разправата на правителствената войска над мирните граждани, вероятността от едностранна военна намеса във вътрешните работи от страна на САЩ и НАТО се обсъжда все по-често, особено предвид упорития отказ на Русия да подкрепи по-агресивните мерки за въздействие, предложении от Съвета за безопасност на ООН.

Исайкин, влиятелна фигура в руската военна промишленост, открито говори за доставки на оръжие за Сирия: Панцир – С1, руски самоходен зенитен ракетен комплекс, който е в състояние да свали самолет на голяма височина, зенитен комплекс Бук-М2, способен да свали самолети на още по-голяма височина до 82 хиляди фута, брегови ракетен комплекс “Бастион”, поразяващ целта на разстояние 180 милиот брега.

Военните аналитици поставят под въпрос ефективността на системите за противовъздушна отбрана, доставени от Русия в държавите от Близкия Изток, в това число и в Сирия. Нито една от тях не можела дори символично да се противопостави на системите на западните държави.

По думите на военния експерт от московския Център за стратегически анализ и технологии Руслан Алиев, изявленията на Исайкин са били направени с политически цели. Москва се е отказала да достави на Сирия най-смъртоносните си системи за противовъздушна отбрана, които притежава – зенитните ракетни системи с далечен радиус на действие С-300.

“Доколкото разбирам, Сирия не е способна да защити себе си от НАТО, точно както тя се оказа неспособна да защити ядрената си установка от въздушния удар на Израел през септември 2007 г, - написа г-н Алиев в електронното си писмо. -Боя се, че руското оръжие няма да им помогне”.

След изявлението на г-жа Клинтън и двете страни се стараят да намалят значението на въртолетите, твърдейки, че във военно отношение те имат второстепенна роля. В четвъртък представителят на държавния департамент Виктория Нуланд заяви, че държавният секретар е говорила за три въртолета, които неотдавна са били върнати на Сирия след ремонта им в Русия.

В интервюто си г-н Исайкин заяви, че договора за ремонт на въртолетите е бил подписан през 2008 г., че това никога не е било тайна и че международните организации са били известени за горното. “Беше напълно рутинен договор”, - добави той.

Ежегодно Сирия хвърля около 500 милиона долара за руско оръжие, което е 5 % от приходите на “Рособоронекспорт”.

По думите на Исайкин, в продължение на 10 години Сирия не е правила поръчки към “Рособоронекспорт” за автомати, боеприпаси, ракети клас земя-земя, въртолети, бронетанкова техника – именно този вид оръжия се използват от страните в сирийския конфликт, който заплашва да прерасне в гражданска война.

По думите му, Близкият Изток “е наводнен” със стрелково оръжие от съветски вид, често произведено в Китай или Източна Европа.

Руската търговия с оръжие със Сирия в последните години е съсредоточена главно в доставката на големи и сложни зенитни комплекси. По думите на г-н Исайкин, подобни доставки не нарушават санкциите на ООН, освен това не могат да се използват против мирни граждани в условията на вътрешен конфликт.

“Ние просто ги доставяме на Сирия, - добави той. – Попитайте сирийците какво ще правят с тях”.