Дядото на Обама измъчван от британците?

Архив Пловдив

23-06-2012, 12:23

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Тази и други фантазии пише президентът в в мемоарите си

В новата биография на Барак Обама се твърди, че въпреки спомените на самия Обама,  дядо му не е бил задържан и измъчван от британците в Кения, пише Daily Mail.

Дейвид Маранис в книгата си “Барак Обама: История” привежда десетки примери за това как Обама е изкривявал истината в автобиографията “Мечтите на баща ми”.

“В съответствие с един от устойчивите митове за предците на Обама, дядо му по бащина линия Хюсеин Онянго Обама, е бил готвач в британската армия. През 1949 г. заради помощта, която оказал на антиколониалните въстаници “мау-мау” бил измъчван и затворен от британците. В затвора престоял няколко месеца”, - припомня Тоби Харнден от Daily Mail.

В автобиографията на бъдещия президент се цитират думите на приемната баба Сара, жената на Онянго, все още жива: “Веднъж дойдоха войници – бели хора и прибраха Онянго. Затвориха го в лагер за временно задържане”.

“Той беше в лагера повече от половин година, а когато се върна в Алего, беше много слаб и мръсен. Трудно ходеше, а косата му беше пълна с въшки. Срамуваше се, отказваше да влезе в къщата, както и да разказва какво се е случило с него”.

В интервю през 2008 г. Сара Обама твърди, че британците го “измъчвали всяка сутрин и всяка вечер”, стискали половите му органи с метални пръчки и т.н. “Той е жив по чудо”, - казва тя.

Но Маранис, който проследил живота на семейство Обама в Кения, Индонезия, на Хаваите и в континенталната част на САЩ не открил “никакви съхранили се записки за задържане, затваряне в затвор или разпити на Хюсеин Онянго Обама”. Той разпитал пет човека, познаващи дядото на Обама, починал през 1979 г., които “се съмнявали в тази история или били убедени, че подобно нещо никога не се е случвало”.

Маранис твърди, че в книгата си Обама изкривява и събитията от собствения си живот, изобравявайки се в мемоарите си “по-черен и по-недоволен” от расовата дискриминация, отколкото е бил всъщност.