Защо престъпниците вярват в рая?

Архив Пловдив

25-06-2012, 09:41

Снимка:

estirbg.blog.bg

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Силната вяра на народа в ада довежда до по-ниско равнище на престъпност в страната, а силната вяра в рая – до по-високо ниво на престъпност

Изследователите откриха, че нивото на престъпността е по-високо в тези страни, в които болшинството хора вярват в съществуването на рая, а не на ада, пише "Daily Mail".

До подобен извод учените дошли, изучавайки повече от 140 хиляди човека от 67 държави в последните 26 години.

Според резултатите от изследванията, хората често мислят, че престъпленията ще станат част от тях, ако те не вярват, че ги грози наказание в задгробния живот.

Учените изясниха, че убийствата, кражбите и изнасилванията са по-често явление в тези страни, в които наказанието е важна съставка от религиозните вярвания на хората.

Това означава, че в страна, в която повечето хора вярват в съществуването на рая, а не в ада, най-вероятно, ще се извършат по-голямо количество престъпления, отколкото встрани, където хората еднакво вярват в рая или ада.

Изследването, чиито резултати ще бъдат публикувани в сп. Public Library of Science, е провеждано от двама професори, работещи в САЩ: Азим Шариф от университета в Орегон и Мижке Рхемтула от университета в Канзас.

Те търсели споменаване на ада, рая и бога в изследванията, проведени в периода между 1981 и 2007 г. с участието на143 197 човека от 67 страни.

После учените сравнили данните за средното равнище на престъпността в тези държави по категории като убийства, грабежи, изнасилвания, похищение на деца, нападения, престъпления, извършенипод въздействието на наркотици, кражби с взлом и търговия с хора.

Както пишат авторите на изследването, “степента на вяра в рая или ада оказват значително, уникално и противоречиво влияние върху показателите на нивото на престъпност”.

“Вярата в съществуването на ада довежда до по-ниско ниво на престъпност, докато вярата в съществуването на рая – до по-високо”.

Професор Шариф, професор по психология и ръководител на Лабораторията по култура и етика към университета в Орегон, казва : “Главното откритие е това, че силната вяра на народа в ада довежда до по-ниско равнище на престъпност в страната, а силната вяра в рая – до по-високо ниво на престъпност. Влиянието на вярата в това отношение е твърде изразена”.

“Смятам, че това е важно откритие, касаещо диференциалното въздействие на свръхестественото наказание и свръхестествените награди”.

През 2011 година в Международното списание по психология на религията (International Journal for the Psychologyof Religion) професоф Шариф пише, че на изпитите най-често преписват студентите, които вярват във всеопрощаващия, а не в наказващия бог.

Той добавя също, че религиозните вярвания обикновено се разглеждат като “монолитна структура”.

 “В изследването открихме две разнопосочни тенденции”.

“Ако погледнете на религията като на монолитна структура, тези тенденции ще бъдат прекалено размити, за да успеете да ги откриете. Няма да намерите и намек за тях”.

Професорът също добавя: “Вярата в наказанието в задгробния живот в различните държави често съответства на по-ниското ниво на престъпност”.

“На този етап ни остава само да се опитаме да разберем механизма на това съответствие, но е напълно вероятно твърдението, че на хората, които вярват във възможното наказание в задгробния живот, им се струва, че тяхното безнравствено поведение може да си намери заслуженото”.

През 2003 г.изследователи от Харвард доказаха също, че страните, в които хората по-силно вярват в съществуването на ада, отколкото в рая, демонстрират по-високии кономически показатели.