Избрани Новини
Египет: от шариата към политическия прагматизъм
Началото на избирателната кампания на Мохамед Мурси беше катастрофално, пише в. в. "LeFigaro", Франция
Кандидатурата му бе издигната след дисквалификацията на втория човек сред “Мюсюлманските братя. Същият този Мурси незабавно заслужи прозвището “запасното колело”, от което така и не успя да се избави. Някои твърдяха, че му липсва харизма. Но мощната избирателна машина си свърши работата. Независимо от падането на рейтинга на “Мюсюлманските братя” и натиска на военните, Мохамед Мурси може да се гордее, че стана първия в историята президент на Египет, който бе избран без сериозни нарушения по време на изборите.
Логичният кандидат за “Мюсюлманските братя”
Мохамед Мурси е роден през 1951 г. в небогато селско семейство, живеещо в района на делтата на Нил. Инженер по образование, той официално се присъединява към “Мюсюлманските братя” през 1979 г. През 2000 г. го избират за “независим” (на движението е забранено да се занимава с политическа дейност) депутат от долната палата на парламента.
През 2007 г. Мохамед Мурси, който влиза в изпълнителния съвет на “Мюсюлманските братя” и възглавява неговия политически комитет,започва подготвителна работа за създаване на партия. Негов близък съратник Хайрат ел-Шатер, т.нар. сив кардинал на движението, отстоява по-консервативни идеи, които възмущават най-младите членове на организацията. “Забранено е на коптите и на жените да претендират за поста президент на Египет. Мурси също предлага създаването на религиозен съвет, който да проверява законите и съответствието им с шариата”, - спомня си бившият член на движението Абделрахман Аяш, който предпочита да се дистанцира от бившите си съпартийци.
След революцията “Мюсюлманските братя”получиха право да се занимават с политика. Това се случи след 80 години нелегална дейност. Мохамед Мурси получи ключовете от създадената през април 2011 г. Партия на свободата и справедливостта. Именно той води диалога с другите политически обединения за формирането на алианси на предстоящите парламентарни избори. Такава ръководна позиция му струва насмешките от страна на най-младите привърженици на “Мюсюлмански братя”, които наричат Мурки треньор, а другитечленове от управляващия съвет – негови играчи.
Но “Мюсюлманскитебратя” завоюваха почти половината места в парламента и станаха главна политическа сила в страната.Противодействието на армията само го подтикна към участие в президентската надпревара. Отначало е издигнат Хайрат ел-Шатер, но неговата кандидатура е отклонена, защото в миналото той е бил политически затворник. В резултат на всичко това, кандидат на движението “Мюсюлмански братя”стана Мохамед Мурси. “Той има политически опит и не по-малка известност, отколкото Хайрат ел-Шатер”, - отбелязва прес-секретарят Мурад Мохамад Али по време на кампанията. Вестникът на Партията на свободата и справедливостта дори сравни дуото Мурси – ел- Шатер с Франсуа Оланд и ДоминикСтрос-Кан, подчертавайки, че те биха могли да победят.
Човек на консенсуса
Сред “”Мюсюлманските братя” Мохамед Мурси еизвестен като привърженик на диалога. “Това е гъвкав човек, който се стреми да намери консенсуса”, - уверен е редакторът на интернет изданието на движението Халед Хамза. Прес-секретарят Мурад Мохамед Али, на свой ред, подчертава неговата откритост и умението му да взема решения. Мохамед Мурси сам се провъзгласи за “президентна всички египтяни” след обявяването на първите резултати от гласуването на първия тур. Независимо от това, до първия тур, в който конкурент му бе умереният ислямист Абдул Фотух,той построи кампанията си върху ценностите на твърдия ислям, обещавайки употреба на мюсюлманските закони и постоянно критикувайки Израел.
Независимо от това, в прекъсването между двата тура той смекчи позицията си, за да привлече гласовете на революционните либерали и умерените ислямисти, а също и за да успокои западните държави. Непосредствено преди втория тур в The Guardian излезе негова статия, в която той напомня за привързаността към демократичните ценности, обещавайки “за първи път в историята на Египет” въвеждането на жени в състава на правителството. “Когато чувам как той говори всичко това по телевизията, ми е ясно, че и сам не си вярва”, - разказва млад член на движението от близкия кръг на Мурси. Не е изключено, новият президент да сеопитва просто да замаже следите си и да хвърли прах в очите на своите и чужденците. Във всеки случай, полето за маневри твърде ще се съкрати след приемането на поправките в Конституцията, за които говорят военните, пише "Le Figaro", Франция.
Топ Новини