Сваленият турски “Фантом” – призрак на войната или повод за война?

Архив Пловдив

26-06-2012, 06:47

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Гибелта на турския военен самолет напомня “трик, характерен за периода на студената война”, пише Zaman

В центъра на вниманието на турските медии е инцидента с турския разузнавателен самолет. Унищожаването на разузнавача RF-4F от силите на ПРО на Сирия се оценява от повечето издания не просто като неизбежно “ехо” от сирийската криза, но като събитие, което до краен предел ще нажежи обстановката в Близкия Изток и дори като повод за старт на широкомащабна война в региона. В. Zaman специално подчертава, че “Фантом” е бил свален недалеко от пункта за материално-техническо обезпечаване на корабите на руския военно-морски флот в Тартус, т.е. новият конфликт вече се разглежда като “тест” за реакцията на Русия.

Около важността на руския фактор в светлината на последните събития в Близкия Изток обръщат внимание Milli gazete и Milliyet. Milli gazette предполага, че независимо от силния международен натиск, Русия и до днес дава възможност на сирийския режим “да стои стабилно на краката си”. Турция е “принудена да провежда тънка и деликатна дипломация”, пише изданието. Трябва да се има предвид факта, че Москва разглежда Сирия като “стратегическа собственост, която не трябва да се губи при никакви обстоятелства”. Това се потвърждава, например, от непрекъснатата доставка на оръжие от Русия (Milliyet). От друга страна, на фона на масовия натиск на международната общност към Сирия, Русия продължава да играе полезната в създадената ситуация роля на амортисьор”, пише Milliyet.

Редица издания разглеждат унищожението на разузнавателния самолет като мощен повод за начало на война в близкоизточния регион, където “се преплитат множество политически загадки”, допълва Zaman. Сирия в този контекст е “сцена на война”, в която се развихря остър конфликт между съюзниците на САЩ и съюзниците на Русия. Изданието твърди, че Владимир Путин приема споровете около спасяването на сирийския режим “за своя сметка” и независимо от настоятелните призиви на САЩ и недвусмислените икономически поощрения от страна на богатите страни от Персийския залив, всячески се съпротивлява на оказания натиск.

Гибелта на турския военен самолет напомня “трик, характерен за периода на студената война”, пише Zaman. За да сепровокира Турция и с цел да се привлече страната във война, се изобретяват всевъзможни предлози, в частност “близка заплаха” чрез ирационални действия  от страна на диктаторския режим в Сирия, който няма какво да губи, допълва изданието. Подобно въвличане наТурция във война ще позволи на сирийския режим да “въздъхне с облекчение”, защото това ще консолидира населението. Така, заключава изданието, участието на Турция във войната няма да доведе до други последствия, освен до продължаване на съществуващия “скандален” режим в Сирия. Нещо повече, унищожаването на турския “Фантом” съвсем не е случайно: събитието напълно се вписва в сценария на играта, която водят Великите сили около Сирия, допълва изданието.

 

 

 

Milliyet достига до извода, че повод за “възраждането на студената война” между САЩ и Русия “ще бъде Сирия”. Но заедно с това, както Москва, така и Вашингтон, се безпокоят за ръста на влиянието на ислямистите в Египет. И Кремъл, и Белият дом засега нямат идея какъв режим, след излизането от власттана Башар Асад, ще установи болшинството в Сирия – сунитите. Най-вероятно, Сирия ще се радикализира в религиозно отношение, което едва ли ще добави стабилност в света. В тази връзка и Владимир Путин, и Барак Обама са принудени да следваткомпромисната формула: “ нека Башар Асад си тръгне, но нека режимът му остане”.

Според Zaman, Русия е способна да внесе конструктивен принос в сложната ситуация, доколкото за разлика от САЩ и НАТО има добри отношениякакто с Асад, така и с Дамаск.