Русия продължава да въоръжава Сирия

Архив Пловдив

26-06-2012, 08:40

Снимка:

world.actualno.com

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

В Сирия живеят около 100 000 руски граждани. Освен това, Москва се опасява от повторение на либийския сценарий

Русия “няма намерение да се оправдава” и няма да зареже логистичната подкрепа за сирийската армия. Москва се стреми на всяка цена да избегне повторението на либийския сценарий, пише "Le Figaro", Франция.

Русия няма намерение да играе по свирката на който и да е. Именно така трябва да възприемаме неотдавнашното смразяване на позициите на Москва по отношение на огромния риск от гражданска война в Сирия. А ето и друг призрак: товарният кораб “Алаид” се готви да се върне в Сирия от Мурманск с три съветски въртолета Ми-25 на борда си, продължава френскотоиздание.

Зенитните ракетни комплекси

На 19 юни корабът под английски флаг бе прихванат до бреговете на Шотландия, поради подозрения около товара му, и се наложи той да се върне в Русия. Събитията съвсем не смутиха Москва: руската дипломация не само не призна, че бойните въртолети са предназначени за режима на Башар Асад, но и отбеляза, че “Алаид” отново ще се насочи към Сирия, този път под руски флаг. Русия “няма намерение да се оправдава”пред Вашингтон за доставките на оръжие, подчерта министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров. Ако на Запад това се възприема като рязък поврат в руската позиция след неотдавнашните признаци на готовност към сътрудничество, в Москва това не изненадва никого.

Нещо повече, според руски експерти, на кораба са били натоварени зенитни ракетни комплекси “Бук”, които са способни да ударят едновременно по 24 цели. Такива твърди действия, вероятно, са реакция на раздразнението на Владимир Путин след срещата му с Дейвид Камерън в Лос-Кабос. Премиер-министърът на Великобритания открито заяви, че рускиятлидер “не иска Асад да остане на власт”.

“Западът твърде често приема желаното за действително и описва ситуацията в Сирия така, както му се иска. Всъщност планът на Кофи Анан предполага, че правителството на Асад влиза в плана за изход от кризата. Ние, на свой ред, само подкрепяме процеса, което при необходимост може да означава излизане от властта на президента на Сирия”, -отбеляза председателят на комитета на Държавната Дума по международните въпроси Алексей Пушков.

Русия променяше само риториката си, докато генералната й линия винаги оставаше една и съща, добавя Фьодор Лукиянов, независим експерт. Сирия е традиционен съюзник на Русия в Близкия Изток и четвърти по значимост клиент на военно-промишления комплекс. Сирия предостави на Русия военно-морската база в Тартус. В Сирия живеят около 100 000 руски граждани. Освен това, Москва се опасява от повторение на либийския сценарий, когато силите на НАТО се намесиха при свалянето на полковник Кадафи.

Стратегията на влияние

Макар Москва да е убедена, че встъпилият в президентската надпревара Барак Обама се въздържа от активни действия, тя осъзнава цялата величина на човешките загуби в Сирия, които за първи път от дълго време привлякоха вниманието на руските медии. Американците ще започнат да подкрепят метежниците, но няма да успеят да свалят Асад без военна намеса, смята АлексейПушков.

Изхождайки от подобно предположение, руската власт има намерение да стопира всички дипломатически инициативи, които могат да я изтласкат на втори план. Подобна стратегия в борбата за влияние засега носи дивиденти на Кремъл, който е в центъра на международното внимание, завършва "Le Figaro".