Избрани Новини
Японски заплати в Сливен и Ямбол
Над 4000 души от региона правят жиците за инсталациите на едни от най-известните коли в света
На японски заплати вече се радват Сливен и Ямбол. Над 4000 души от региона правят жиците за инсталациите на едни от най-известните коли в света. След завода, който известният японски концерн "Язаки" отвори в Ямбол, предстои откриването на нов в Сливен. "Залата е готова, в нея работят инженери, които разпределят работните места", съобщи кметът на града Кольо Милев. В началото на годината той съобщи, че инвестицията на "Язаки" в града под Сините камъни ще отвори нови 500 работни места.
Проблем в момента се оказва единствено бъдещият паркинг. Ние сме готови да им осигурим паркинг, но мястото се продава, обясни още градоначалникът. Очаква се за извозването на работниците да бъдат наети автобуси от общинската фирма "Пътнически превози".
Японците от "Язаки" откриха свой завод в Ямбол. Работниците там са над 2000. На моменти, когато поръчките са повече, наетите ямболии минават 2500 души, като за целта заводът има автобуси, които превозват работници и от Сливен всеки ден. "Язаки" произвежда кабели за автомобилно оборудване на едни от най-известните марки автомобили в света.
Между срещите с "Язаки" кметът на Сливен Кольо Милев разговаря и с представители на американска фирма, която има желание да инвестира в производството на въздушни възглавници. Компанията има завод в Италия, а в момента разглежда евентуално отваряне на предприятие в Сливен.
В Кърджали пък хиляди вече се трудят в завода на турския концерн "Теклас". Там се произвеждат каучукови съединения за охладителните и радиаторните системи на автомобили като "Фолксваген", БМВ, "Волво", "Фиат" и др. "Бизнесът ни тук е изключително обнадеждаващ, годишният ни оборот достига 35-40 млн. евро", изтъкна директорът на завода Метин Дениз. Той обясни, че в момента в цял свят в новата "Опел Астра" са вложени маркучи, произведени в Кърджали.
"Тук се правят около 15 продукта. Старите метални съединения са заменени с пластмасови, които са със 70 на сто по-леки и с 40 на сто по-евтини. Фирмата работи с най-високите технологии в бранша, производството е максимално автоматизирано", допълни Дениз. Кърджалийци пък се похвалиха, че условията на труд са безупречни, предлагат се съвременни социални придобивки - безплатна трапезария, спортна зала, стадион, поощрения за служител на месеца и др.
В "Теклас" работят 350 души, до края на 2012 г. се очаква те да се удвоят.
На германски заплати пък съвсем скоро ще се радват и над 400 пловдивчани. Те ще могат да работят в немската компания Behr-Hella Thermocontrol GmbH (BHTC), която си търси терен за завод под тепетата. Концернът се занимава с производство на климатична техника.
Топ Новини