Натисна ли Русия копчето на сирийската зенитна артилерия?

Архив Пловдив

28-06-2012, 07:00

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Конфликтът се нажежи преди дни, когато сирийската ПВО свали турски разузнавателен самолет RF-4Е

Основна тема в турските медии си остава унищоженият от сирийската ПВО турски разузнавателен самолет RF-4Е и анализът на това, в качеството си на какво и в какви мащаби е въвлечена Русия в събитието.

Редица издания отбелязват, че Русия първа от страните непосредствено невъвлечени в инцидента направи официално изявление по повода. Изданията цитират коментари от представителя на Министерството на външните работи на Русия А. Лукашевич, които съдържат “призив за сдържаност” към Сирия и Турция, а също и към всестранно изясняване на ситуацията чрез диалог. При това най-голяма критика на медиите предизвика забележката на МВнР на Русия, че събитието не трябва да се оценява като запланирана провокация. В отговор на изявлението на МВнР на Русия  в. Zaman цитира реакцията на министър-председателя на Турция Р. Ердоган, който казва, че изявлението на Русия се разминава с изводите от преговорите на министрите на външните работи С. Лавров и А. Давутоглу. Ердоган заключава, че Русия “говори с езика на Сирия”.

Значително място от публикациите в турската преса е посветено на обсъждане на гибелта на турския самолет. Hürriyet цитира лидера на Народно-републиканската партия К. Калъчдароглу, който не изпитва съмнения относно голямата роля на Русия в събитията, довели до трагичния инцидент. В изявлението на партийния лидер се отбелязва, че международната реакция се базира най-вече “на основата на националните интереси на страните, а не на приятелските връзки”. И Вл. Путин поставя в числото на висшите приоритети националните интереси на Русия и се стреми да получи излаз на Средиземно море. Противоположна гледна точка изказва зам.генералният председател на Партията за справедливост и развитие О. Челик, предполагащ, че руското участие в подобен “безразсъден” конфликт не подлежи на логическо обяснение. (Milliyet).

Според Hürriyet, Русия е главен геополитически съюзник на Сирия, затова, каквито и стъпки да предприема Турция, тя е принудена да се съобразява с намеренията и действията на Москва. Основната причина за интересите на Русия в Сирия, отбелязва изданието, са редица преимущества, от които “е невъзможно да се откаже тя”: традиционните търговски отношения между страните, способността на Москва чрез Дамаск да оказва влияние върху ключовите играчи в Близкия Изток, а също възможността да засили натиска върху Вашингтон и да създаде прегради за прозападната демократизация в региона.

В представите на Русия, предполага Akşam, проектът за демократизация, провеждан под логото “арабска пролет”, е разпространение на политическа стратегия, неотговаряща на интересите на Москва. Източник на безпокойство за Москва в Сирия е вероятността от засилване на ислямските групи в случай на падането на Асад, доколкото влиянието на ислямския радикализъм може да се разпространи и на руска територия. При това се подчертава, че вероятният военен конфликт между шиитите и сунитите със сигурност не е изгоден за Русия от икономическа гледна точка, а в политическо отношение съдържа множество рискове.

Според Akşam, “територията на война” в Близкия Изток не е Сирия, а целия регион, където се развихря студена война в нов вариант, при това “ участниците в новата студена война са известни на всички”. Превръщането на студената война в открит въоръжен конфликт, пише вестникът, неизбежно ще доведе до прекрояване на границите на няколко, ако не и на всички страни в региона.