Германия предлага на ЕС феодализъм

Архив Пловдив

29-06-2012, 17:48

Снимка:

manager.bg

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Сравняват Меркел с Хитлер

В Рим Ангела Меркел я сравняват с Хитлер. Английско списание я обяви за “най-опасния лидер на Европа”, отбелязва The Washington Post. “Какво ще стане, ако в действителност Меркел е най-проевропейският в Европа лидер?” –питат журналистите Етони Фейола и Майкъл Бирнбъм.

Канцлерът на Германия се възприема като главното препятствие за бързото регулиране на дълговата криза, пояснява изданието. Но Меркел и нейните министри предлагат алтернативна, къде по-грандиозна концепция – радикални мерки към интеграцията на Европа под формата на “политически съюз” с общи избори за президент и дори общоевропейска армия. Германия смята, че интеграцията е единственият метод да се укрепи еврото. Наистина, немците признават, че осъществяването на програмата ще коства много години.

На срещата на ЕС в Брюксел се обсъждат първите етапи от гореописания план, в това число създаването на надзорен орган в банковата сфера. “След година подобен орган ще получи правото  да прави това, което независимите страни от еврозоната отдавна смятаха за неприемливо – да отменят решенията на националните си правителства”, - се казва в статията.

Предлага се също впоследствие да се създаде нещо като министерство на финансите на Европа – да се даде на централните органи огромна власт над бюджетите на отделните държави.

Много европейци се отнасят към този план с подозрение. Ако в интегрирана Европа Берлин се превърне в най-могъщата сила? “Тази перспектива особено нервира французите”, - пишат авторите.

Критиците също твърдят: Меркел ратува за по-бавен план, просто за да отсрочи скъпоструващите спешни мерки. “Ако регионът ще работи по графика на Берлин, вече няма да има какво да се интегрира– е врозоната просто ще изчезне”,- пише изданието.

“Интеграцията– в този й вид, в който тя е необходима, там солидарността най-малко е възможна”, - заяви президентът на Франция Оланд на съвместната пресконференция с Меркел.

Но канцлерът на Германия, независимо от изолацията и натиска, не отстъпва от позицията си. Страните, които са живеели не по джоба си, сега трябва да затегнат коланите, настоява тя. “Отчасти това се обяснява с убедеността на Германия, че настоящата дългова криза не е толкова ужасна, както се струва на другите европейски държави”,- завършва The Washington Post.