Времето за лесна печалба от имоти свърши

Архив Бургас

29-06-2012, 12:21

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Имигрантите купували двустаен лукс по Южнотото Черноморие, заедно с хората с успешен бизнес и университетските преподаватели.

Времето, в което българи печелиха бързо и лесно пари от покупко-продажба на недвижими имоти отдавна е отминало, твъдят брокерите.

Най-често евтините мини имоти в Сънито се търсели от руснаци. Те са основните клиенти и по Южното Черноморие. Гена Трифонова от фирма „Тригея” обяснява, че търсенето на подобен род малки апартаменти с лоша инфраструктура, в пренаселени райони на комплекса от руснаците се дължало не толкова на интересът им към родното черноморие, колкото на желанието им да се сдобият с визи.

„Факт е, че клиентите от бившите съветски републики са най-много. След тях се нареждат българите, които може би очакват от спада в цените да получат лесна печалба след години. Ако трябва да сме честни обаче на този етап подобен скок в цените не се прогнозира”, смята брокерът Роси Тодорова от „Анита реал”.

От друга страна имотите в Свети Влас, Поморие и Несебър продължавали да държат по-високи стойности, минимално променени спрямо предишните две години. Независимо от презастрояването на тези дестинации те се радвали на традиционно висок процент на търсенето, заради исторически, климатични и културни особености на населените места. Цените там били в много широк диапазон, тъй като ставало въпрос за коренно различни типове имоти, смята брокерът Силвия Бенева.

И въпреки, че даден апратамент е в Несебър, например, разликата между новия град и квартал Черно море можел да достигне 50%. Тези три курортни градчета предлагали цени от 500 евро за кв. метър до 2 500 евро на кв. метър за най-високия сигмент.

Оказва се, че въпреки ниските цени в Слънчев бряг само там клиентите били склонни да купуват имоти с компромис. Къщи на първа линия в Царево, Лозенец, Созопол и Ахтопол се търсели при много високи критерии, а също на далеч по-завишени цени.

„Проектирането в Слънчев бряг е различно от това на юг от Бургас, където рядко се търсят апартаменти. Най-често клиентите искат малка къща, по възможност до морето и с добра комуникация. Такива се продават това лято от 700 до 900 евро за кв. метър”, твърди още Тина Ликоманова.

Двустаен апартамент по южните курорти скачал над 35 хиляди евро, обяснява експертът Силвия Бенева. Всички по-предпочитани имоти като първа линия до морето или в престижни сгради, с добро управление, което носи доходи от наеми цените могат да достигнат и до 60 000 евро за двустаен апартамент.

Такива имоти се предлагали в Лозенец, Китен и Царево, обяснява Бенева. Според нея клиентите, които търсят подобен род имоти били най-често българи, университетски преподаватели, имигранти или хора със собствен бизнес, който се справя успешно с кризата.

За първи път от две години насам брокерите отчитат развитие в посока нагоре на пазара на ваканционни имоти, което според тях е оптимистичен вариант, тъй като пазарът на този род имоти сам по себе си е знаков и той беше първият, който влее в кризата, а сега там се наблюдава началaото на подема, надяват се от агенциите за недвижими имоти.