Професор от "Пирогов" подозира поръчка за опетняване на болницата

Архив София

30-06-2012, 17:04

Автор:

София Утре

Всичко от Автора

Проф. Милан Миланов заяви, че 22 от общо 40-те констатации, направени от проверката на спешния център от комисията "Белева" са необосновани или грешни. 

"Три живота няма да ми стигнат да направя за "Пирогов" онова, което той е направил за мен". Това заяви емоционално проф. Милан Миланов при гостуването си днес в предаването "Факторът Кошлуков" по TV7. По думите му вече два месеца институцията "Пирогов" се тресе от скандалите за корупция и източване на здравната каса, което вреди сериозно на имиджа на болницата.

Проф. Миланов беше категоричен, че от 40-те констатации, направени при проверката на спешната болница от комисията "Белева", 22 са необосновани или грешни. Според него зад скандалите има умисъл да се опетни имиджа на "Пирогов" и попита дали лицата, изготвили доклада от проверката, не са получили "поръчка" именно с тази цел.

Миланов нападна своите колеги и здравния министър Десислава Атанасова, заради тяхното обещание за конфиденциалност, което не е било спазено и докладът е бил публично оповестен в медиите.

Относно обвиненията за източване на касата, проф. Миланов коментира, че при избор на пътека за лечение на даден пациент, всеки лекар би избрал по-скъпата и добра, защото все пак болниците са търговски дружества. Той посочи, че има случаи, в които постъпва пациент със заболяване, което струва на болницата 1000 лева на ден като консумативи и лекарства, а здравната пътека за него е само 1800 лева. "Този пациент обаче стои 90 дни в болницата. Откъде тя да вземе останалите 88 000 лева", попита проф. Миланов, намеквайки, че болниците покриват тези разходи чрез надписване на пътеките за по-леките заболявания. Според него основната причина за тези практики е лошата система.

"Най-голямата грешка на ГЕРБ е, че не направиха частните доброволни здравни фондове. С тях щеше да се приключи цялата тази мърсотия", добави проф. Миланов. По думите му той е предложил и да се въведе консигнация на лекарства и консумативи в болниците, но и това не е било прието.

Скандалните разкрития с парите, дадени от "Пирогов" за подреждане на книги, проф. Миланов обясни със скорошно дарение на 5000 книги към болницата, които пациентите да могат да четат при престоя си. Относно допълнителното възнаграждение от над 70 000 лева, което една от секретарките в болницата е взела, той коментира, че тя е отговаряла за воденето на чужденци на лечение в "Пирогов" и е носела по 700-800 000 лева на година на лечебното заведение. "Ако някой лекар ми носи 1 милион лева на година, няма проблем да взема и 50 000 лева заплата", заяви той. Според него как се разпределят парите за заплати е проблем на Управителния съвет на болницата и не би трябвало да се проверява от държавата. Тя, като стопанин, трябва да се интересува единствено дали за парите, които дава, получава желания резултат.

По отношение на медицинската част на доклада, която иска сваляне на нивото на компетентност в "Пирогов", проф. Миланов категорично заяви, че той и колегите му ще се борят докрай срещу това. Според него това било само поради един показател - брой операции, който обаче не зачита сложността им. "В болница в Каспичан, например, може за тежка операция да броят премахване на апендисит, докато в "Пирогов" операциите са коренно различни," заяви той. Проф. Миланов даде пример и с проф. Червеняков, който единствен в България работи хранопроводна хирургия и една негова операция продължава 6 до 8 часа. "Подобно сваляне на нивото на компетенция в болницата ще доведе до по-малко клинични пътеки за "Пирогов"," допълни той.

На въпроса дали е възможно някой лекар недоволен, че му е прецакана далаверата да "клати лодката" и да е предизвикал този скандал, проф. Миланов призна, че е възможно. Той даде пример с известния лекар Бойко Тошев, който е познат и като "най-големия дилър на метали" - пирони при счупвания, болтове и други подобни импланти. По думите му схемата е проста - понеже няма изискване болниците да купуват тези консумативи, някои лекари посочват на пациентите си откъде да закупят имплантите, за което после получават комисионна от фирмата. Според проф. Миланов с частни здравни фондове и тази практика би била прекратена, защото фонда ще закупува на пациента импланта откъдето прецени.

В края на дискусията проф. Миланов предупреди и за назряващ конфликт между частните и държавните болници за пациенти. "Държавните болници няма как да накарат линейките да карат болните при тях, като частните могат да му дадат по 100 лв. на всеки докаран в тяхното лечебно заведение," коментира Миланов.