Хомосексуалните на Прайд-а: Преди всичко сме хора!

Архив София

30-06-2012, 19:16

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

С плакати "Легализирайте гей браковете или бихте предпочели да се оженя за дъщеря ви" и "Всички сме равни", хората с различна ориентация изпълниха центъра на София в горещия 30 юни.

С призиви "Човешките права са нашата гордост" и "Равна любов - равни права" бе открит Петият юбилеен "София прайд".

Той се бори за равни права на гейове, лесбийки и транссексуални в България. Участниците заявяват, че това е мирен протест срещу хомофобията и дискриминацията към хората с различна сексуална ориентация.

В парада взе участие и бившият посланик на САЩ в България Джеймс Уорлик.

Той заяви пред репортер на "София утре", че всички ние сме деца на Бог.

"Не можеш да избереш кого да обичаш", каза още Уорлик и посочи, че е важно посланието на парада, а именно - да се премахне политиката на предразсъдъци.

Запитан какво е мнението му за контра шествието на националистите, които по-рано днес се обявиха против участието на Уорлик в парада, той заяви:

"Нормално е всеки да има мнение. Но многото хора, които са се събрали тук, доказват, че много българи са отхвърлили политиката на омраза, за което се радвам", завърши американецът.

Срещаме се с Ивелина Паничарова, която е член на пловдивска правозащитна организация на лесбийки, гейове, би- и транссексуални хора. Тя заявява, че искат просто равенство.

"Твърдо сме и "за" еднополовите бракове - в крайна сметка има добри и лоши родители. Едно дете има нужда от грижи и любов, няма значение какъв пол са родителите му. Ние всички сме деца на хетеросексуални родители", каза Ивелина за "София утре".

Срещаме и младежи от фондация "Светлина на Балканите", които се обявяват против парада и раздават книги и листовки.

"В Библията пише, че хомосексуализмът е грях. Противен и гаден е. Ние не мразим хората, мразим греха им", заяви Давид Александров, който е богослов.

Сред безброй цветни знамена, плакати и транспаранти, над 1000 души се събраха на Паметника на Съветската армия, а след това обиколиха центъра, плътно съпровождани от жандармерия. В шествието се включиха много чужденци, както и хора в инвалидни колички. След това множеството се завърна на Паметника на Съветската армия, където музикални и кино звезди, между които Мария Илиева, Орлин Павлов и Димо Алексиев изказаха своята подкрепа към хората.