Избрани Новини
Неонацистите: между действията и носталгията в търсене на виновника за кризата
Техният враг са чужденците, различните. Те използват международна мрежа. Повод за срещите им са политически сборища, но най-вече концертите. С помощта на музиката и Мрежата те избягват репресиите. И се надяват да влезнат в Европейския парламент.
Техният враг са чужденците, различните. Чужденците и различните са причината за всичките им проблеми. Те използват международна мрежа. Повод за срещите им са политически сборища, но най-вече концертите. С помощта на музиката и Мрежата те избягват репресиите. И се надяват да влезнат в Европейския парламент, пише "La Repubblica".
Техен враг са банките и Европа, но най-вече чужденците, затова и целта на агресията им са имигрантите, особено арабите и мюсюлманите, циганите и евреите. Политиката, идеологията и историческите препратки са се омесили в главите на тези, които принадлежат към новите международни фашистки организации, а това са десетки хиляди радикално десни екстремисти от Европа. Неонацистите, новите и стари фашисти, наци-скинхед, bonehead, хамерскинс, movimentisti, автономните националисти и cani sciolti (свободните кучета), действат на север, в Норвегия, все още потресена от 22 юли 2011 г. (77 убити в Осло и на о. Утойя), и на юг, в Гърция, където имаше успех неонацистката партия “Златна зора” (почти 7 % и 21 места в парламента). Неонацистката вълна се промъква към Унгария, Русия, Сърбия, Германия, Великобритания, Австрия, Франция, Испания и Италия. Тя е представена от отряди, изпитващи носталгия по фашизма, от малки групи реакционери, но от силно растящата тълпа, състояща се от нови поколения европейци, които подкрепят партиите на ненавистта и нетърпимостта. Те се организират в малки и големи мобилни групи, организират нападения, побои и убийства. Търсят контакт един с друг чрез музиката и през Мрежата, често независимо от идеологията.
Кинга Гентц, член на Европейския парламент и бивш министър на външните работи на Унгария: “Ръстът на това явление очевидно е свързан с кризата. Около събитията в Гърция и Франция мисля за това, което се случи в Словакия, Румъния и Холандия: гражданите гласуваха и за крайно десни партии, защото хората търсят виновни за кризата. Мисля си тези дни за нетърпимостта към имигрантите и циганите. Опасност съществува, и това се доказва от нацистките и ксенофобски програми на партиите, които оправдават явлението”.
Популистките лозунги все по-често се чуват в речите на лидерите. Посланията по форумите се умножават чрез интернет, виновници за кризата според тях са “турбокапитализмът”, “банкерите”, атакува се “еврейското лоби”. Но от Берлин, журналистът и ученият, занимаващ се с крайно десните, Майк Баумгертнер, предупреждава: “Тази година нарасна връзката между самите радикални групировки. Зафиксирани са срещи между немски и австрийски, испански, швейцарски и скандинавски неонацисти. Повод да срещите са политически сборища, но особено концертите. Те търсят свои съмишленици, с които да обменят опит, срещат се с цел да избегнат репресиите от страна на властите”. Гентс добавя: “Пропорционалната избирателна система позволява тези партии да влязат в Европейския парламент”.
В монета няма пречка да не се позволява финансиране на очевидно ксенофобски групи, присъединяващи се към т.нар. Алианс на европейските национални движения, под прикритието на който действа Бруно Голниш от френския Национален фронт. Към него принадлежи “За по-добра Унгария “, Британската национална партия, шведските Национал-демократи, австрийската Партия на свободата, испанската партия на Националните демократи, италианската “Трицветен пламък”. Именно от Италия постъпват тази година нови сигнали през движение Casa Pound, които както “в Германия, Испания или Скандинавия предизвикват растящ интерес от страна на новото поколение”. Баумгертнер предупреждава: “Миналото лято група неонацисти от Саксония посети Casa Pound в Рим. Те написаха възторжените си впечатления в Мрежата: “Учете се от Италия”. Младежите се подлъгват вече не от идеологията, а чрез музиката и Мрежата. С други думи, те умишлено се дистанцират от старите схеми на радикално десните, за да заблуждават неопитните младежи”.
“Нямаме инструменти за ефективна европейска координация”, - съобщава източник от италианското разузнаване. “Различните закони и директивите на европейските страни възпрепятстват ефективните действия. Вече 10 години приоритет е борбата с ислямския тероризъм, а не мониторингът върху международните връзки на неонацистки и неофашистки групи”.
Германия е потресена от операцията, в резултат на която през ноември 2011 г. е обезвредена терористична неонацистка група, виновна за 10 убийства (на 9 чужденци и един полицай), грабежи и покушения за 13 години.
Национал-демократическата партия на Германия (NPD) е политически активна и пряко не е замесена в насилнически действия. Тя контактува с подобни организации в Европа, например, с Британската национална партия, и наброява 9.6 хиляди човека. Съществуват десни екстремисти, свързани с музиката (hate music) и футболни запалянковци, скинхеди и бивши скинхеди, които са склонни към насилие, не задължително по идеологически мотиви. В техните редици са около 8.3 хиляди човека. Те се събират в различни празнични и исторически дати в Германия и Испания, Белгия или Скандинавия. И най-накрая, неонацисти, най-динамичните и опасните, защото ги обединява идеологията на насилието и са готови към действия. Те са около 5.6 хиляди човека. Европейските им контакти са труднопроследими, но вероятно имат връзки из континента. Техен ограничител е само различният език. Това намалява възможността от създаването на транснационална организация.
Мрежата. Интернет днес помага да се преодолее бариерата. Сред най-важните сайтове на крайно десните в Германия са Altermedia и Thiazi Forum, Stormfront, “импортиран” от Америка, френският Zentropa. Членът на Европейския парламент продължава: “Решаваща роля играе интернет Мрежата. В нея те се запознават и обединяват, свързват се с другите социални мрежи. Това им позволява да не се чувстват изолирани. За разлика от старите партии тези нови организации умело използват интернет”.
За “По-добра Унгария” Гентс казва: “Те имат стара антисемитска програма, която е трудно да се разбере дори от други сходни групи в останалата Европа, където преобладава нетърпимостта по отношение на чуждите имигранти и арабите. Но в Унгария ситуацията е особена. Ние преживяхме две тежки кризи за 20 години преди настъпването на настоящата. Разочароването сред младежка е огромно”.
Музиката. Този феномен е много разпространен, той сближава: от рока до т.нар. музика на ненавистта (hate music). Тежки звуци и повече или по-малко откровени текстове. Групите се запознават помежду си в неонацистката музикална промоутърска мрежа Кръв и Чест (hate music). Те имат поделения из цяла Европа, до Русия, групата е родена под знака на британската пънк група Skrewdriver. Тя е образувана в края на 70-те сред английски пънкари, но после е преобразувана от певеца и лидера на зародилия се “Национален фронт” Ян Стюард и възглавява расистка, фашистка и неонацистка формация.
През 1982 г. групата влиза в движението “Рок против комунизма” и прави концерти по цяла Европа до началото на 90-те години. Албумът на групата “Кръв и чест” е забранен в Германия вече 12 години. Но дейността им е продължена от такива групи, като английската Brutal Attack, немските Lunikoff Verschworung, Oidoxie, Endstufe, Kraftschlag и Blitzkrieg, а също италианските Legittima Offesa e Timebombs, а това са само най-активните.
От Осло до Флоренция. Рентгеновата снимка на десния екстремизъм показва континент, потресен не само от стрелбите на Брейвик в Норвегия, но и от трагедията във Флоренция на 13 декември, когато 50-годишният Джанлука Касери, посещаващ Casa Pound, се самоуби, след като уби двама сенегалци. Европа е свидетел на десетки актове на агресия, насилие и убийства с ксенофобски привкус, завършва "La Repubblica".
Топ Новини