Избрани Новини
Американски социолог: Не позволявайте на технологиите да ви управляват
“Аз съобщавам – значи, аз съществувам”
Американски социолог и експерт в областта на технологиите, професор от Масачузетския технологичен университет Шери Търкъл разказва в интервю за Der Spiegel за влиянието на смартфоните в живота ни.
Еднозначен отговор на въпроса, позитивно или негативно ни влияят мобилните телефони и смартфоните на живота ни, не може да се даде. “Във всеки случай, те коренно ни промениха”, - смята ШериТъркъл. “С тях се чувствам комфортно: те са при мен в леглото и ги чувствам част от личността ми, а себе си възприемам като човек-робот”, - така, според експерта, мислят много хора, най-вече представители на младото поколение, които Шери Търкъл е интервюирала за книгата си “Съвместна самота”.Търкъл напомня и за друго, за не по-малко важните изменения в съзнанието на съвременните ползватели на мобилни телефони: хората все по-охотно пишат, отколкото разговарят.
“Вместо истински разговор между хората, те все по-често си общуват чрез sms, електронна поща, социалната мрежа… Подобно общуване ни позволява да съкратим личните си контакти и да се скрием от различни социални ситуации”, - говори експертът, подчертавайки, че смартфоните ни правят абсолютнисамотници. Човек сам решава на какво, на кого и кога да отдели внимание.
Това, според Шери Търкъл, неминуемо води до трети психологически ефект, който тя обрисува така: “Аз съобщавам – значи, аз съществувам”. По думите й, представителите на по-младото поколение фактически са се разучили да остават сами с мислите си. Те изпитват остра потребност да споделят идеите си веднага - в момента на възникването им. Ако в миналото ставахме свидетели на мъж, който звъни на съпругата си по 15 пъти на ден, това би предизвикало недоумение и би било свидетелство за негова натрапчива психоза, за травми в семейните отношения. Но днес подобни многобройни обаждания и sms-и са обичайна практика.
“Не твърдя, че хората като цяло имат някакви психологически отклонения. Но тенденцията да изпитваш необходимост да съобщиш мисълта или чувството си на други, вече ни говори за признаци на развитие на патологичен нарцисизъм”, - казва експертът.
Шери Търкъл смята за опасно превръщането на смартфона в “приятел”. “При цялото ми уважение към техническия прогрес, казва тя, “смартфонът е преди всичко машина, която не умее да съпреживява, няма чувства, няма мисли, няма емоции и мечти”.
“Обичам своя iPhone и съм във възторг от множеството съвременни разработки в областта на информационните технологии. Използвам социалните мрежи… Но въпреки това, ние сме длъжни да не се залъгваме с илюзии, че машините някога ще могат да ни обогатят с жизнен опит”,завършва Der Spiegel.
Топ Новини