Райна Петрова: Търсим частен партньор за изграждане на училищен басейн

Архив Пловдив

03-07-2012, 11:55

Снимка:

ПловдивУтре

Автор:

Иван Иванов

Всичко от Автора

"Работим ударно по пътната инфраструктура. За 4 години ще преобразим района" - казва кметицата на "Централен" Райна Петрова

Лятото е сезонът на ремонтите. Какво се прави в район “Централен”, г-жо Петрова?

В район “Централен” има 14 детски градини, разположени в 21 сгради, 4 ясли, 4 млечни кухни, две ОДЗ – “Буратино” и “Зора”. Знаете, че започна основен ремонт в детска градина “Чучулига”. Там състоянието е много трагично, поради слягане на основите на сградата. Предстои да започне ремонт, цялостно довършване, оборудване и обзавеждане на сградата, която е филиал на ЦДГ “Перуника”. До есента ще бъдем готови и ще поемем около 66-75 деца, които ще бъдат в три нови групи, предвидени за тази година. Това е по-мащабното, което се прави. Освен това сме направили пълно обследване и обход на всички детски градини в района. В следствие на много проливните дъждове и тежката зима има много течове на покривите на детските заведения. Имаме предписания за оправяне на кухненските блокове. В някои градини трябва да направим частични ремонти на мазилки и боядисване, имаме да оправяме един плувен басейн и един физкултурен салон, в “Зора” и “Искра” имаме проблем с асансьорите, ще се оправят. Същото е положението и в детските ясли - горе-долу каквито ремонти са нужни в детските градини, такива трябва да се направят и в яслите. Ние имаме ангажимент да подготвим цялата документация по ремонтите и количествено-стойностните сметки, след което  предаваме цялата преписка на Общинско предприятие “Жилфонд”, което ще извърши ремонтните дейности.

Имате ли пари за тези ремонти?

Детските градини са третостепенни разпоредители с бюджетни средства, така че за голяма част от дейностите, които касаят градината, директорите трябва да се справят сами, с изключение на основните ремонти.

Допустимо ли директорите е да търсят спонсори?

Не. Категорично е забранено със заповед на кмета на община Пловдив. Дарения и спонсорства са забранени, с оглед на това всички деца да бъдат равнопоставени. Имат бюджет, да го разпределят правилно, целесъобразно, законосъобразно да го разходват и да оправят всичко, което е необходимо. Бюджетите са достатъчни, за да могат да купуват канцеларски и хигиенни материали и дезинфектанти, за да се поддържа цялостната дейност на детската градина. Така че когато вече разполагат с бюджет, ще се появи истинската конкурентоспособност между тях.

Има ли недостиг на места в детските градини?

Да. В момента се изчистват дублираните места, т.е. родители, които са подали документи в 3-4 градини, се изчистват т.нар. дублажи, за да се види колко деца реално остават извън детските градини. За това има и второ класиране, т.е. приемат се резерви.

Най-големия проблем за хората е уличната инфраструктура.

Работата по инфраструктурата върви в изключително пълни темпове. Работим в няколко направления – ремонт на паважна настилка, тротоари, поставяне на антипаркинг колчета, вадим калдаръм там, където преасфалтираме и правим цялостно преасфалтиране на улици или части от улици. Макар че разполагаме с най-малко средства от гаражни клетки, до този момент сме извършили изключително много работа по отношение на пътната инфраструктура. Навсякъде има дъждоприемни шахти, в постоянен контакт сме с ВиК – ако трябва да се оправи канализацията предварително, а там, където оправяме тротоари – задължително прекарваме тръбна мрежа, за да влизат под земята кабелите за интернет, телефони и т.н.

Вече е завършено преасфалтирането на ул. “Тодор Бурмов”в участъка от ул. “Богомил” до тупик към ул. “Лозенград”. Тя не е била асфалтирана от 40 години! Там се появи проблем – след като багерите започнаха да работят, се оказа че няма основа преди да се положи асфалта. Направихме го и сега улицата е асфалтирана и е ремонтиран част от участъка с пътни ивици. Приблизителната стойност на обекта е 27 000 лева. Предвидили сме да направим цялостно осветление, проектирането е завършено, а след като положим кабелите, ще сложим и тротоарната настилка.

Завършихме ремонта на пътната настилка на ул. “Иларион Макариополски”. Подновени са 240 квадратни метра пътна настилка и 40 кв.м. тротоари. Допълнително е монтирана и една дъждоприемна шахта. Тук са изразходвани 14 800 лв.

Трябва да уточня, че в миналия си мандат започнах работа по 7 улици и в началото на този мандат започнах точно с тях.

Кои са останалите улици в списъка, освен “Иларион Макариополски” и “Тодор Бурмов”?

По принцип планираме какво ще правим през седмицата. Ако обаче извънредно се появи някъде проблем, пренасочваме фирмата. Мисля че е видно за всички пловдивчани, че се работи навсякъде. До момента сме възстановили около 1035 квадратни метра асфалтова настилка и 900 кв.м. паважна настилка. За пръв път тази година работя с “Пътинженеринг”, изключително съм доволна от работата на фирмата, имат добри паважьори. Работим основно по улиците, по които минава масовия градски транспорт. До края на годината трябва да започнем работа по улиците “Бунтовнишка”, “Мадара”, “Свищов”, “Цар Георги Тертер”, “Тодор Каблешков”, “Кричим”, “Плиска” и “Лютиче”. Най-сериозните проблеми са с “Бунтовнишка”, “Мадара” и “Цар Георги Тертер”.

В “Централен” има ли все още улици без осветление?

Има, направили сме списък и работим по него. Там, където правим улична настилка, слагаме и улично осветление. На всички улици, които сме заложили за основни ремонти, ще направим и антипаркинг колчета, и осветление… всичко, което е необходимо. По карта сме разчертали карета – влизаме в едно каре, оправяме пътна настилка, тротоари, осветление. Сега например ни предстои да слагаме осветление в участъка “6-ти септември” - “Райко Даскалов” - “Христо Г. Данов”. До края на мандата ще работим на принципа – от тесния център към периферията на район “Централен”. Така ще оправим района за 4 години.

Започнахте акция за премахване на незаконните гаражи…

След пълно обхождане сме констатирали 221 незаконни гаражи, за 170 от тях имаме издадени заповеди за премахване. По-голяма част от тях са с неизвестен собственик. В момента, в който залепим на гаража съобщение, че предстои вдигане, се появява собственикът. 127 заповеди вече са влезли в сила. Издали сме разрешителни за узаконяване на 80 клетки, хората са подали молби и сме направили схеми.

По данни на ДНСК във вашия район има най-много опасни къщи? Така ли е?

Район “Централен” е най-големият район. Имаме опасни къщи, но сме предприели всички мерки за безопасността на хората. Предстои премахване на две сгради – едната на ул. “Жан Жорес”, другата на “Васил Априлов”. Първата, по предложение на собственика й, той сам ще я събори.

А в Стария град има ли такива къщи?

Има. Всички са процедирани, с констативни протоколи са. Общината е направила един голям проект за 3-4 милиона лева, ако бъде одобрен, ще има цялостна реконструкция в целия град. За много от обектите в Стария град е предвидено да бъдат реставрирани, консервирани, оздравени, укрепени. Проблемът на повечето къщи в Стария град е, че те са смесена собственост. Закона за устройство на териториите изрично казва, че ако общината вложи средства, но частният собственик не ги възстанови, общината може дори да изземе имота. Имаме за оправяне още общински сгради, но за голяма част от тях са в ход на административни документи.

Завърши ли процесът за регистрацията на домоуправители?

Това беше много труден процес. Разлепили сме над 5000 писма по сградите. За да спазим срока – 30 юни, със заповед на кмета служебно са назначени домоуправители на 1114 сгради.

В миналия си мандат стартирахте проект за възстановяване на Източната порта. Докъде стигна реализацията му?

Цялостният проект се наблюдава в общината. Очакваме от МС да ни бъде прехвърлено като общинска собственост. Оттам нататък ще можем много спокойно да работим. Това, което правих 4 години в предния мандат, сега ще има продължение. Смятам, че до края на мандата, ще има резултат.

Най-старият парк – Дондуковата градина, е на територията на “Централен”. Имахте идея да я реконструирате?

Направихме проект, който общината предаде в Министерството на културата и оттам не направиха нито една забележка. Реконструкцията е одобрена и можем да се надяваме на финансиране от 3-4 милиона. Дондуковата градина е паметник на културата. Предвиждаме да се подмени настилката, да се направят големи алеи, с фонтан и цветомузика, с нови кътове за отдих и нови пейки. Детската площадка ще се изгради наново, по европейските стандарти за безопасност, и ще бъде преместена. Няма да се махат дървета, но ще има нова зеленина, голям алпинеум, атракции, художествено осветление. 

Преди време кметът Иван Тотев лансира идеята на покривите на училищата да се монтират фотоволтаични панели. Има ли интерес от страна на бизнеса?

Да, има интерес, а самата аз подкрепям инициативите за внедряване на новите технологии. В Италия съм виждала соларни системи върху пазари – зимно време се отопляват, осветлението им е безплатно. Не виждам причина да не може да се реализира и в Пловдив.

В “Централен” ни предстои да стартираме конкурс за публично-частно партньорство за изграждане на басейн в училище “Кочо Честименски”. Готови сме да го дадем на концесия и се обръщаме към всички заинтересовани фирми да се обадят. Цялата документация е готова, от моя страна е бита сонда, има издадено строително разрешение, т.е. всичко е готово да стартира строежа и сме готови да направим конкурс за публично-частно партньорство.