Избрани Новини
Държавата компенсира донорите
С парите ще се покриват транспортните им разходи до болницата и обратно, както и загубените заплати, докато са лежали в лечебното заведение
Българите, които дарят единия си бъбрек или част от черния си дроб, ще получават парична компенсация от държавата, пише в. "Труд".
С нея ще се покриват транспортните разходи на донорите до болницата и обратно, както и загубените заплати, докато са лежали в лечебното заведение. Нововъведението е залегнало в поправки в закона за трансплантациите, приети в сряда от правителството.
По принцип, влизайки в болница, на донора се пада обезщетение по болест - то възлиза на 80% от брутното му възнаграждение. Останалите 20 процента българинът ще получава на касата на болницата, а на свой ред МЗ ще възстановява направения разход.
"Причината е, че ние нямаме право да превеждаме пари на физически лица", обясниха от ведомството защо се налага подобна финансова схема. "А за да разбере на колко възлизат 20% от заплатата на донора, болницата ще има право да изиска от НАП размера на брутното възнаграждение на пациента."
Компенсацията на доходите ще е не само за престоя в болницата, но и за 30 дни след изписването. Така донорът ще получи близо две заплати.
Нововъведението се прави заради европейска директива. Донорска компенсация в момента в Европа се плаща само във Великобритания.
Ако на дарилия органа му се наложи да остане в лечебното заведение повече време заради усложнения, той вече ще се лекува по клинични пътеки и ще разчита само на обезщетението за болест, добавиха от МЗ. Гласуваните от кабинета промени предвиждат още да се поемат всички периодични изследвания на живия донор.
В България човек може да дари бъбрек или част от черния си дроб само на роднина по права или съребрена линия до четвърта степен. Този принцип се спазва и при родство, възникнало след осиновяване, но не по-рано от 3 години от самото осиновяване. Всички останали случаи се приемат като рискови за търговия с органи и не са разрешени от закона.
Изключения се правят единствено от Етичната комисия по трансплантации. Тя може да позволи живо донорство на двама българи, които съжителстват без граждански брак в продължение на 2 г. Както и да разреши на биологичен родител да стане донор на детето си, даже и да не го е припознал по законовия ред.
При трупните донори и присаждането на стволовите клетки тези ограничения не важат.
Топ Новини